átku návštevu počas konferencie pre mladých lídrov Nadácie Bela. Na svoj kaštieľ v Belej pri Štúrove ju pozvala nemecká grófka Ilona von Krockow.
Hovorí sao vás, že by ste mohli nahradiť prezidenta Michaila Saakašviliho. Chcete sa vrátiť do politiky?
„Ani nemám pocit, že som z politiky odišla. Len pred pár mesiacmi som opustila parlament a založila Nadáciu pre demokratický rozvoj a teraz sa chystám vytvoriť novú stredovoliberálnu stranu.“
Dvakrát ste už boli dočasnou prezidentkou. Zastupovali ste Eduarda Ševardnadzeho aj Saakašviliho.Nechcete si to vyskúšať naplno?
„Už som si to vyskúšala naplno. V roku 2003 aj v roku 2007 Gruzínsko prežívalo ťažké časy a bolo ťažké udržať stabilitu. Teraz je priskoro povedať, či budem kandidovať.“
Dva mesiace po kaukazskej vojne je v Južnom Osetsku aj v Abcházsku ešte viac ruských vojakov a Moskva oficiálne uznala ich nezávislosť. Kto vyhral?
„Nikto nie je víťaz. Gruzínsko bolo určite vo vojne porazené a som si istá, že ani Rusko nie je víťaz. Medzinárodnému spoločenstvu ukázalo svoju pravú tvár tým, že porušilo všetky možné medzinárodné práva a štandardy.“
Povedali ste, že Gruzínsko je bez Abcházska a Južného Osetska ako bez rúk a nôh. Môžete ich ešte získať späť?
„Som o tom presvedčená. Nebude to však ľahké. Zvlášť po ich ruskom uznaní bude ťažké nájsť spoločný jazyk s Osetmi a Abcházcami. Keď sa na to pozrieme historicky, máme za sebou oveľa viac spolupráce a spolunažívania než vojen a tragédií. Na to však potrebujeme novú politiku a musíme vybudovať dôveru v týchto ľudí.“
Bolo rozhodnutie Saakašviliho zaútočiť na Cchinvali v poriadku?
„Vláde som po vojne dala 43 otázok, na ktoré som nedostala odpoveď. Stále nám chýbajú informácie. Čo môžem povedať, je, že to bola pasca a provokácia pripravená ruskou stranou. A bolo veľkou chybou, že sme neurobili všetko, aby sme sa do nej nedostali. Nie som šťastná z krokov nášho prezidenta pred a počas vojny.“
Prečo armáda nezablokovala na začiatku konfliktu Roki tunel a nezabránila tak ruským tankom vstúpiť do Cchinvali?
„Všetci sa to pýtame. Nikto nemá ilúziu, že gruzínska armáda môže poraziť ruskú, roky sme však investovali miliardy dolárov do armády, aby bola pripravená na to, čo sa stalo. Je absolútne nepredstaviteľné, že naša armáda bola porazená v priebehu niekoľkých dní. Naši lídri na ňu neboli pripravení. Potrebujeme dôkladne vyšetriť zodpovednosť nielen politikov ale aj predstaviteľov armády.“
O Saakašvilim ste povedali, že len s PR a propagandou si nemôže dlhodobo udržať podporu. Je pripravený priznať si chybu?
„Saakašviliho najväčší problém je, že sa rozhodol klamať ľuďom a povedal im, že sme viac vyhrali, ako prehrali. Každá vláda má povinnosť hovoriť pravdu. Viac a viac ľudí bude sklamaných z výsledkov vojny a z krokov prezidenta. Teraz sú okolo neho jednotní, pretože ruským cieľom je zmena režimu, a to nechce nikto pripustiť. To však neznamená, že ho nemôžeme kritizovať.“
Počas revolúcie ruží ste s ním zosadili Ševardnadzeho režim. Zmenil sa odvtedy?
„Veľmi. Bohužiaľ, ľudia okolo neho mu často dávajú zlé rady. Saakašvili sa obklopil veľmi úzkým okruhom poradcov.“
Boli ste spokojná s reakciou Európy počas konfliktu?
„Európa aj Spojené štáty urobili dosť, aby zastavili ruskú agresiu a okupáciu. Som presvedčená, že bez ich podpory by Rusko poslalo tanky do Tbilisi. Západ by však mal pokračovať, nemal byť šťastný, že Rusi čiastočne z Gruzínska odišli. Mali by urobiť všetko pre to, aby sa ich pozorovatelia dostali aj do Abcházska a Južného Osetska.“
Prečo sa Moskva správa tak agresívne ku Gruzínsku? V uplynulých rokoch ste tam nemohli predávať ani víno...
„Je to o gruzínskej politike. Rusko chce obnoviť svoj vplyv z čias Sovietskeho zväzu. A gruzínske ašpirácie byť členom NATO a Európskej únie a mať strategické vzťahy so Spojenými štátmi sú preň neprijateľné.“
Nesklamalo vás, že Nemecko a Francúzsko na jar na summite NATO zablokovaličlenský akčný plán pre Gruzínsko?
„Neboli sme šťastní z tohto rozhodnutia.“
Zmení aliancia názor v decembri?
„Nie som taká optimistická. Konflikt vytvoril nové bariéry.“
Myslíte, že sa Západ naozaj zaujíma o Gruzínsko?
„Určite by sa mal. To, čo sa deje, nie je len o Gruzínsku či Rusku. Je to o novom svetovom poriadku. Je na Európe a Spojených štátoch, aký svet chcú mať deň po zajtrajšku. Či chcú, aby jeden štát diktoval všetko, alebo aby fungovali medzinárodné pravidlá.“
Autor: Mirek Tóda