BRATISLAVA. Dane z príjmov právnických osôb celosvetovo klesajú, opačný trend však majú sadzby nepriamych daní, ktoré sú na vzostupe. Poukazuje na to štúdia spoločnosti KPMG International. Podľa KPMG sa v minulom roku sadzby dane z príjmov firiem prvýkrát od roku 1994 nezvýšili ani v jednej z vyše sto krajín, ktoré porovnávala.
Z výsledkov štúdie ďalej vyplýva, že širší daňový základ a prísnejšie presadzovanie daňových pravidiel znamená, že nepriame dane sa vo svete stávajú čoraz dôležitejším nástrojom.
V celosvetovom priemere sadzby dane z príjmu právnických osôb dosahujú 25,9 %, čo medziročne predstavuje pokles o jeden percentuálny bod. Najnižšie sadzby sú pritom naďalej v Európskej únii, kde od roku 2007 priemerná sadzba dane klesla na 23,2 %. Na Slovensku platia firmy daň 19 percent.
Priemer nepriamych daní (DPH či spotrebné dane) je však v EÚ najvyšší na svete. V priemere ich sadzba dosahuje 19,49 percenta. Svetový priemer sadzby nepriamych daní je 15,7 percenta.
Podľa prieskumu KPMG International sa vlády čoraz častejšie zameriavajú na dane z tovarov a služieb, aby vyrovnali schodky v príjmoch verejných rozpočtov. „Už niekoľko rokov sledujeme signály, že vlády vo svete venujú čoraz viac pozornosti nepriamym daniam. Tento rok je nastúpený trend omnoho zreteľnejší,“ uviedol Branislav Ďurajka z KPMG na Slovensku.