BRATISLAVA. Otváranie druhého piliera je nesystémové a Asociácia dôchodkových správcovských spoločností s ním zásadne nesúhlasí.
Asociácia pritom spochybňuje dôvod premiéra Roberta Fica, že práve táto oblasť je najviac ohrozená aktuálnou situáciou na finančných trhoch.
„Pozrite sa, čo sa stalo na Islande. Toto isté sa kedykoľvek môže stať aj ľuďom v druhom pilieri na Slovensku, lebo nikto za nič neručí,“ povedal premiér po rokovaní koaličných lídrov. Šéf asociácie Socha však namieta, že už aj v čase prvého otvorenia druhého piliera boli viditeľné prvé príznaky finančnej krízy: „Je preto otázne, či tým prvotným cieľom otvárania nie je potreba naplnenia odchodu 150tisíc sporiteľov, ktorý je naplánovaný v rozpočte.“
Za „menšie zlo“ preto považujú predstavitelia asociácie trvalé otvorenie druhého piliera. Takéto riešenie navrhla začiatkom októbra podpredsedníčka opozičnej SDKÚ Iveta Radičová. Ministerstvo práce je proti: „Bola by to destabilizácia systému a veľký problém,“ povedala včera ministerka Tomanová. Premiér však nedávno debatu o trvalom otvorení pripustil.
Premiér odmieta politiku plných brúch
Socha sa zatiaľ nechcel vyjadrovať k vytvoreniu štvrtého – garantovaného fondu. Premiér totiž podľa svojich slov „odmieta politiku plných brúch dôchodkových správcovských spoločností a znehodnocovania peňazí sporiteľov“, pretože, penzijné spoločnosti investovali aj do bánk, ktoré skrachovali.
Podľa Sochu asociácia doteraz nedostala žiaden konkrétny návrh „superkonzervatívneho“ fondu. „Ak ho dostaneme, vyjadríme sa k nemu,“ povedal Socha. Podľa neho asociácia nemá problém s návrhom, ktorý zlepší postavenie sporiteľov.
Rébus: Koľko ľudí vstúpi a vystúpi z II. piliera
Vláda schválila novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení koncom septembra. Druhý dôchodkový pilier by sa pritom podľa nej mal otvoriť od 15. novembra tohto roku do konca júna budúceho roku.
V tomto období sa má občanom umožniť vstup do systému starobného dôchodkového sporenia, ako aj jeho opustenie a návrat do výlučne priebežného štátneho dôchodkového piliera.
Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament zaoberal návrhom novely zákona v skrátenom legislatívnom konaní. Malo by sa tak stať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne tento týždeň.
Ministerstvo pri odhade vplyvov na rozpočet Sociálnej poisťovne vychádza z toho, že z druhého piliera do konca júna budúceho roka vystúpi od 30tisíc do 150tisíc sporiteľov. Naopak, možnosť vstúpiť doň využije 5 až 20tisíc poistencov.