BRATISLAVA. Peniaze zdraželi aj pre špecialistov na pôžičky. Väčšina z nich totiž nemá vlastné zdroje financovania a rovnako ako iné podnikateľské subjekty si musia na svoju činnosť požičiavať od klasických bánk.
A aj keď niektoré z nich zastrešuje niektorá silná banka, kríza neobchádza ani ich a musia na ňu reagovať. Napríklad Slovenská požičovňa, ktorá má v súčasnosti spustenú kampaň na dva svoje produkty – rýchlu pôžičku a manželskú pôžičku – priznáva, že sa finančná kríza prejavuje aj v ich spoločnosti. Pritom je dcérou druhej najväčšej banky na trhu – VÚB Banky.
Drahšie aj od matiek
Primárnym zdrojom financovania spoločnosti Credit Finance Holding (CFH), ktorý zastrešuje Slovenskú požičovňu a splátkovú spoločnosť Quatro, sú podľa finančného riaditeľa holdingu Jána Hollého úvery v rámci skupiny, čiže z materskej banky VÚB alebo priamo z Intesy Sanpaolo.
Hollý pripúšťa, že „cena“ za prijaté vnútro skupinové úvery v eurách zohľadňuje súčasnú situáciu na trhu. „To znamená, že tieto zdroje získava CFH drahšie,“ povedal Hollý.
Ďalšia z veľkých spoločností poskytujúcich rýchle pôžičky – Provident – sa nechcela zatiaľ k finančným otázkam vyjadriť. „Radi by sme odpovedali, ale v stredu naša spoločnosť zverejňuje predbežné výsledky podnikania na burze v Londýne. A podľa burzových pravidiel nemôžeme v súčasnosti poskytovať médiám reakcie na dianie priamo spojené s naším podnikaním,“ povedal hovorca spoločnosti Michal Dyttert.
Koniec roka bude horší
Ľudia u nás si krízu zatiaľ až tak nepripúšťajú. „Posledný kalendárny štvrťrok je v prípade splátkového predaja najsilnejším obdobím, pokiaľ ide o počet novouzatvorených zmlúv, ako aj o objem prefinancovanej sumy,“ hovorí Hollý.
V poslednom štvrťroku by sa dopyt po úveroch mal dočasne zmierniť. „Svoju úlohu v tom môže zohrať negatívny vývoj na globálnych finančných trhoch a s ním spojené ochladenie ekonomického rastu,“ povedala Silvie Nosková Illášová, ktorá komunikuje za spoločnosť Home Credit. Tá sa ide spojiť s ďalším silným hráčom GE Money.
Všetky spoločnosti tvrdia, že nepripravujú zvyšovanie úrokových sadzieb či iné zdražovanie svojich produktov. Ako to bude v blízkej budúcnosti, je zatiaľ otázne. „Na toto dnes asi nikto nevie odpovedať. Všetko bude závisieť od toho, za koľko získame zdroje,“ povedala hovorkyňa VÚB Banky Alena Walterová.
Podľa analytika Symsite Research Vladimíra Dohnala by to pred Vianocami bolo od nich nerozumné. Efekt drahších peňazí by sa však mohol v produktoch prejaviť už v januári.
Ak pôjde lízing hore, tak len mierne
Ľudia, ktorí váhajú s kúpou auta na lízing pre obavy z predraženia splátok, sa prudkého zdraženia obávať nemusia. Tvrdia to lízingovky v odpovedi na otázku, ako ich zasiahla finančná kríza.
„Nepripravujeme ukončenie žiadneho z ponúkaných produktov, nijaké zdražovanie produktov alebo služieb,“ povedala Silvia Nosková Illášová za Home Credit Slovakia. To sa týka automobilov, ale aj ostatného tovaru.
Niektorí predajcovia však už priznali, že zvýšenie príde. Aké, nekonkretizovali.
„Zdraženie zdrojov financovania sa premietne do mierneho zdraženia lízingu,“ povedal riaditeľ Symsite Research Vladimír Dohnal. Odhaduje zvýšenie splátok do 10 percent.
Keďže však treba počítať s pokračujúcim poklesom cien áut či spotrebného tovaru, ľudia prípadné zvýšenie splátok môžu pocítiť v menšej miere.
Lízing pôjde hore
„Ak banky zvýšia ceny úverov, tak budú musieť zvýšiť ceny aj lízingové spoločnosti,“ povedal generálny tajomník asociácie leasingových spoločností Marián Tibenský. Podľa neho okrem zdražovania úverov zohrá úlohu aj zvýšená opatrnosť bánk pri ich poskytovaní. To sa teda automaticky premietne do ceny produktov lízingových spoločností, povedal Tibenský. S tým súhlasí aj vedúca marketingu UniCredit Leasing Sabina Miezgová, podľa nej však nepôjde o dramatické zdraženie.
„Zvyšovanie splátok na nových zmluvách je závislé od diania na medzibankovom trhu a od situácie konkrétneho klienta, to je priebežne prenášané do všetkých lízingových kalkulácií,“ povedal generálny riaditeľ VÚB Leasing Martin Rajec. Presná miera zvýšenia sa nedá podľa neho jednoznačne určiť. „Každej lízingovej spoločnosti sa zvyšujú náklady na refinancovanie,“ povedal Rajec. To bude mať podľa neho vplyv na splátky.
Staré zmluvy sa nezmenia
Pokojní môžu byť aspoň tí, čo išli do lízingového predaja skôr. „Existujúcich lízingových zmlúv uzatvorených na financovanie automobilov sa finančná kríza nedotkne,“ povedal manažér tímu Marketing a podpora predaja ČSOB Leasing Stanislav Jaššák. Sú totiž uzatvárané fixne na celú dĺžku trvania, takže výšku splátky kríza nezmení. Tí, ktorí majú takzvané variabilné splátky, môžu čakať zmenu len v presne danej odchýlke.
(zz)