Bál sa, že sa nevráti na zem

Walesan Lynn Davies, obhajca olympijského prvenstva z Tokia 1964 v skoku do diaľky, sa na vysokého Afroameričana osopil: „Zničil si nám súťaž!“ Výčitku adresoval Bobovi Beamonovi, keď skočil 890 cm.

S plavkyňou Janet Evansovou bol Bob Beamon tvárou oylmpijskej kandidatúry New Yorku.S plavkyňou Janet Evansovou bol Bob Beamon tvárou oylmpijskej kandidatúry New Yorku. (Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA. Dvadsaťdvaročný čierny chlapec, ktorý len-len že unikol kanálovému životu v Bronxe, nechápal. Nepoznal metrickú sústavu, vedel rátať iba v stopách a palcoch.

Na olympiáde v Mexiku bolo pred búrkou, keď rozhodcovia v diaľkarskom sektore zháňali klasické a neomylné oceľové pásmo, aby mohli zmerať, čo nikdy nevideli.

Moderná optika zlyhala. S takou diaľkou prístroj nerátal ani náhodou. Mal naprogramovaný limit – 860 cm. Beamon dopadol takmer na koniec doskočiska. Na svetelnej tabuli sa objavilo 890 centimetrov.

Až mu to prerátali

Skokan stále nechápal. Bol prvý raz vo veľkom svete. Pristúpil k nemu úradujúci diaľkarský svetový rekordér Ralph Boston. Bobov neoficiálny tréner s rešpektom staršieho brata: „Vieš, to je dvadsaťdeväť stôp a dva a pol palca. To je dĺžka budúceho storočia.“

Beamonovi došlo. Spadol na trávnik ako podťatý. Kľačal. Modlil sa. Drgľovala ním triaška. Zabalili ho do starej vojenskej deky. Vypýtal si kávu. Neprítomne civel do ďaleka a mlel: „To nie je možné, všetci sa zbláznili.“

Na mexickom štadióne lialo. Vládol neskutočný chaos. Blázinec, tak povedal predsa ten, ktorý ho zapríčinil. Písal sa 18. október 1968. Deň magického čísla svetového športu - 890 cm.

Diaľkarský svetový rekord Američana Boba Beamona neprežil uplynulé storočie. Vydržal do 30. augusta 1991, keď ho na majstrovstvách sveta 1991 v Tokiu posunul Mike Powell (USA) na 895 cm. Ani nie je najstarší všetkých čias. Ten drží Češka Jarmila Kratochvílová v behu na 800 metrov - 1:53,28 minúty. A predsa je Beamonov skok legendou - synonymom neskutočného výkonu.

Kráľ prešľapov

Beamon nebol pred olympiádou ničím. Bol kráľom prešľapov. Horko-ťažko obsadil na americkej kvalifikácii tretie miesto zaručujúce olympijskú účasť. Hovorilo sa však: ak Beamon trafí dosku, ostatní môžu ísť domov. Aj do mexického finále postúpil z kvalifikácie až tretím (posledným) pokusom.

„Zrazu som začul - ide skákať Beamon. Ten pokus bol nad všetko, čo som dovtedy videl. Bol to strašný odraz, úder nohou do dosky. Potom letel a dopadol, či skôr doplachtil. Ale ako. Zapichol sa do pokľaku a dvakrát drobne poskočil vpred. Čistý pokus, s najmenšou stopou dopadu. Onemeli sme. Keď sa rozsvietilo 890 cm, všetci sme sa chytili za hlavy. A potom nastal novinársky zmätok, aký som nezažil,“ opisuje svetový rekord priamy účastník mexickej olympiády, publicista Ladislav Krnáč.

O Beamonovom skoku sa popísalo viac než o ktoromkoľvek atletickom, ba azda i športovom výkone. Američan mal vraj šťastie.

Mal a veľké. Súťažil v nadmorskej výške 2240 metrov, kde je pred búrkou údajne vzduch ešte redší.

Také ovzdušie sa rovná podľa prepočtu sile vetra plus dva metre za sekundu. A presne toľko dulo Američanovi do chrbta. Na chlp povolená rýchlosť. Skokan sa odrazil na milimeter presne. Beamonovi žičili všetci bohovia.

Lenže v atletike ne­mô­že rozhodnúť náhodný vlastný gól. Isté je, Američan musel 890 cm skutočne skočiť.

Pravda je však aj taká - druhý najdlhší skok Beamonovho života meral 831 cm!

Diaľkarský suverén histórie Carl Lewis, majiteľ štyroch zlatých olympijských medailí po sebe v tejto disciplíne, prekonal 870 cm osemkrát a 850 cm šestnásť ráz a nikdy nebol svetovým rekordérom.

Nič lepšie nepotvrdzuje nerozľúštiteľnú pravdu o atletickej šťastnej chvíľke ako porovnanie Beamona a Lewisa.

Chlapec z Bronxu

Robert Bob Beamon sa narodil 29. augusta 1946 v newyorskom Bronxe. V štvrti Jamaica, kde bývajú dodnes prisťahovalci z tohto Karibského ostrova. Mama Naomi Brownová pochádzala odtiaľ. Zomrela na tuberkulózu a predávkovanie sa liekmi.

Priskoro, Bob mal dvanásť. Otec bol sprvoti šoférom kamió­na, čo bolo fajn, kým prišiel o robotu. Aby ako-tak uživil rodinu, pridal sa ku skupinke dílerov marihuany. V divokej bitke konkurenčných bánd zomrel s nožom v chrbte.

Bob do školy príliš nechodil. Obšmietal sa okolo basketbalových ihrísk, na ktorých černošskí chlapci bojujú o doláriky. Bol vysoký, štíhly, šľachovitý (na OH v Mexiku mal 190 cm a 73 kg).

„Vyrastal som v džungli. Ak som chcel prežiť, musel som sa dať k niektorému z gangov. Ak som chcel zostať neutrálny, mal som problémy. Nad vodou ma držal sen o basketbale,“ píše Bea­­mon v knihe Muž, ktorý dokázal lietať, ktorú v roku 1999 napísal so svojou štvrtou manželkou Milanou Walterovou. Stredoškolský učiteľ v Bronxe Larry Ellis mu však odporučil atletiku.

Druhý život

Beamon študoval na chýrnej texaskej univerzite v El Paso. Pred OH 1968 ho z nej z rasových dôvodov vyhodili.

Súťažil na neoficiálnych pretekoch škôl Brigham Young University a Mormon College, i keď tam čierni nemali na ihriská prístup. Patronát nad nádejným atlétom prevzal Ralph Boston, ktorý ho načierno trénoval.

Napriek senzačnému výkonu na olympiáde Bobovi na univerzite neodpustili.

„Na stupeň víťazov som vystupoval plný beznádeje,“ píše Beamon. „Pred finále som bol nervózny ako pes. Vytratil som sa z olympijskej dediny a dal som si v meste riadny poldecák tequilly. Zaspal som neskoro. Na preteky som sa sústredil, ale keď pominul ošiaľ, ktorý hraničil z psychózou, prepadli ma čierne myšlienky. Preboha, čo so mnou bude. Školu som nedokončil. Športová sláva raz­dva pominie.“

Neuveriteľný skok Beamona sprvoti skutočne ničil. Urobili z neho atrakciu, čakajúc na ďalší megaskok. Skočil už iba 822 cm. Rok po Mexiku s poriadnou atletikou skončil.

Najskôr sa dal k atletickému proficirkusu, čo mu vynieslo mizerné štyri tisícky dolárov za tri roky. Márne to skúšal v rôznych šou. Nevydarilo sa mu krátke pôsobenie v Harlem Globetrotters. Žil v biede, manželky odchádzali od neho jedna za druhou. Znovu sa sťahoval do Bronxu.

Vtedy mu pomohol štvornásobný atletický olympijský víťaz z Berlína 1936, legendárny Jesse Owens. Našiel mu miesto promotéra na diskotékach a trénera strediska v San Diegu. Bob sa druhý raz postavil na nohy. Dokončil štúdium socio­lógie na Adelphi University.

Po zlých rokoch úspech

S manželkou Milanou Walter-Beamonovou, filmovou producentkou, a dcérou Deannou žije v Miami. Pracuje v oblasti, ktorú vyštudoval, venuje sa problémovej mládeži. Podniká v reklame, manažuje talenty. Je celebritou v peknom zmysle slova.

Bol tvárou New Yorku pri prezentácii kandidatúry na olympijské hry 2012 v Singapure 2005.

Bojuje proti rasizmu. „Z medailí sa treba tešiť bez arogancie. Bez prejavov, ktoré by podnietili antiamerické nálady. Celosvetový boj proti rasizmu si žiada aj takú prípravu,“ lúčil sa s výpravou USA odchádzajúcou do Atlanty na OH 1996 v Bielom dome.

Objavil v sebe aj maliarsky talent. Jeho ilustračné prvotiny zožali úspech na berlínskom bienále v roku 1995. Úspešne podniká v reklamnom priemysle.

Komentuje i vtipne glosuje pre rôzne televízie. Nem­ci radi spomínajú na jeho vystúpenie na stanici ARD.

Na otázku, prečo bol v Mexiku po rekorde taký rozrušený, odpovedal: „Viete, bol som asi hodinu vo vzduchu. Bál som sa, že sa nevrátim na zem.“

Bob Beamon veľkolepo premenil aj druhú životnú šancu. Tých 890 cm sa nikdy nestratí v záplave rekordov, hoci neznamenajú žiaden míľnik. Iba ak medzi takú veličinu zarátame nevypočitateľnosť šťastnej chvíle.

Nabudúce

Basketbalový sen: The Natio­nal Basketball Association (NBA)


PROFIMEDIA
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 706
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 032
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 704
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu