BANSKÁ BYSTRICA . Slovenské múzeá pomaly vstávajú z popola, hovorí predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku Marta Janovičková a jedným dychom hovorí: „otázkou však je, kam smerujú“. Trendy a čísla ukazujú, že majú málo peňazí na nákup a reštaurovanie zbierok a ceny starožitností rastú.
Ľudia chcú šou
Darcov múzeám a galériám ubúda. Historicky cenné či vzácne predmety radšej predávajú v starožitnostiach.
„Ľuďom už nestačí prehliadka, chcú niečo navyše. Strašidlá, rytierov. V Čachticiach by asi bolo najlepšie, keby z každého kúta kvapkala krv. Samozrejme, nemôžeme nechať suché expozície, ale niekde musí byť hranica,“ hovorí podpredsedníčka zväzu Katarína Babičová. Janovičková dodáva, že múzeá sú nútené robiť obrovské akcie, často na úkor odbornej práce.
V minulom roku sa dostalo do 20 najnavštevovanejších múzeí len Slovenské národné múzeum – Prírodovedné múzeum, ostatné sú hradné, zámocké a múzeá v prírode. Vlani prišlo do piatich najnavštevovanejších hradov a zámkov približne 750-tisíc ľudí, z toho akcie len v Bojnickom zámku videlo takmer 200-tisíc návštevníkov. Prírodovedné múzeum navštívilo menej ako 60-tisíc.
Na zbierky je málo
Múzeá majú málo peňazí na nákup zbierkových predmetov, na ich reštaurovanie aj ochranu. Vlani mali len 50 halierov na záchranu jedného zbierkového predmetu. „V oblasti reštaurovania zbierok je situácia žalostná,“ konštatovala Janovičková.
V minulom roku dostali o 70 miliónov korún viac, oproti 568 miliónom z roku 2006. Väčšina peňazí sa rozplynie na prevádzku, opravy či krytie inflácie. Hoci dotácie od regionálnych samospráv stúpli, na odbornú činnosť išlo minimum. Výnimkou sú niektoré regióny.
„Košický samosprávny kraj vyčlenil tento rok po prvý raz milión korún na nákup zbierok,“ hovorí riaditeľ Východoslovenského múzea Robert Pollák.
Nákup zbierkových predmetov je ďalším problematickým miestom múzejníkov. Zo 14 miliónov ročne na nákup použijú väčšie múzeá väčšinu a menším regionálnym zostane len niekoľko stotisíc ročne.
Aj keď ministerstvo kultúry poskytuje na nákup výnimočných predmetov granty, z takmer 200tisíc predmetov múzeá vlani nakúpili len pätinu. Ostatné získali darom, vlastnou zberateľskou činnosťou, alebo ich tvoria archeologické nálezy.
Ceny starožitností stúpli
Minimálna možnosť vlastných nákupov ovplvňuje aj úroveň akvizícií. Prírastky sa pohybujú väčšinou v dokumentárnej rovine. Riaditelia múzeí upozorňujú aj na to, že ceny starožitností stúpli v niektorých oblastiach až o 100 percent.
„My sme kúpili predmet za desaťtisíc korún a starožitníci ho kúpia za 50tisíc. Napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí nezištne darujú často aj významné predmety,“ tvrdia podpredsedníčky zväzu Katarína Babičová a Iveta Géczyová.