MADRID, BRATISLAVA. Jeho kritici hovoria, že zbytočne jatrí staré rany. Španieli prežili takmer polovicu 20. storočia pod diktatúrou generála Francisca Franca, no zločiny jeho režimu ani 30 rokov po jeho smrti neotvárali.
Až doteraz. Na odvrátenú stranu španielskych dejín sa rozhodol pozrieť sudca Národného súdu Baltasar Garzón. Ten vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať zmiznutie desiatok tisíc ľudí počas vlády generála Franca.
Celkovo by malo ísť o 114tisíc Španielov, ktorí od začiatku občianskej vojny v roku 1936 do roku 1951 zmizli a boli pravdepodobne zavraždení vládnucim režimom. Sudca, ktorý tieto činy nazval „zločiny proti ľudskosti“, tak privolil na silnejúce volanie príbuzných obetí, čo chcú po desaťročiach nájsť a s úctou pochovať pozostatky svojich blízkych.
Proti paktu zabudnutia
V Španielsku vyvolalo jeho rozhodnutie kontroverzné reakcie. V roku 1977, dva roky po Francovej smrti, sa politické strany dohodli, že zločiny z krvavých dekád minulého storočia nebudú vyťahovať.
Tento „pakt zabudnutia“ potvrdili všeobecnou amnestiou na hriechy, ktoré sa v čase od občianskej vojny v roku 1936 v krajine udiali. Z tohto dôvodu chce rozhodnutie sudcu napadnúť aj španielska generálna prokuratúra.
„Akákoľvek amnestia, ktorej cieľom je vymazať zločiny proti ľudskosti, je nulová,“ oponuje podľa agentúry Reuters sudca Garzón, ktorý sa v minulosti zaoberal hriechmi čílskeho diktátora Augusta Pinocheta či obeťami diktatúry v Argentíne v osemdesiatych rokoch.
Vykopú aj básnika
Sudca už nariadil vykopať 19 masových hrobov. V jednom z nich je pochovaný aj španielsky básnik a dramatik Frederico Garcia Lorca, ktorého v roku 1936 Francovi muži zastrelili pri meste Granada.
Garzón dokonca vyzval úrady, aby mu dali potvrdenie, že Franco a 35 jeho najbližších spolupracovníkov už nežije. Tiež požiadal o zverejnenie mien popredných predstaviteľov Franca podporujúcej strany falangistov, z ktorých ešte žijúcich plánuje obviniť.
Francova éra
Generál a diktátor Francisco Franco sa k moci v Španielsku dostal v občianskej vojne (1936 1939).
V konflikte vtedy zahynulo pol milióna ľudí. Zverstiev sa však dopustili aj ľavicová vláda.
Tvrdou rukou vládol krajine do svojej smrti v roku 1975. Odvtedy sa v krajine začalo obdobie demokratizácie.
(vas)
Autor: Tomáš Vasilko