Ako investovať v čase krízy? S rozumom

Ľudia vo svete v panike a negatívnych emóciách presúvajú svoje peniaze do bezpečnejších prístavov. Ako to však vidia odborníci?

To, ako investovať, by si mal investor premyslieť podľa toho, aké riziká dokáže uniesť. Hlavne teraz v čase finančnej krízy.To, ako investovať, by si mal investor premyslieť podľa toho, aké riziká dokáže uniesť. Hlavne teraz v čase finančnej krízy. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

Finančná kríza spôsobuje nepokoj aj u nás. Svetové trhy koncom týždňa spadli na niekoľkoročné minimá. Ľudia sa boja o svoje peniaze. Môžu sa správať iracionálne v snahe zachrániť, čo sa dá. Mnohí presúvajú svoje peniaze z podielových fondov.

BRATISLAVA. Ľudia vo svete v panike a negatívnych emóciách presúvajú svoje peniaze do bezpečnejších prístavov. Vyberajú si buď termínované vklady, alebo vkladové účty. Banky v súčasnosti ponúkajú veľmi slušné zhodnotenie. A hlavne bez rizika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to však vidia odborníci?

SkryťVypnúť reklamu

„Treba rozlišovať kolektívne investovanie do podielových fondov od špekulácie, či priameho obchodovania s cennými papiermi na burze. Podielové fondy sú „buy and hold“ (kúp a drž) investíciou, pri ktorej by klient naozaj mal dodržať investičný horizont bez ohľadu na to, čo sa na trhoch deje,“ hovorí investičný poradca Peter Világi.

Tým, čo už investovali do akciových fondov, už po takých silných poklesoch správcovia neodporúčajú vystúpiť. „Akcio­vé fondy sú charakteristické vysokou volatilitou, čo znamená, že ich poklesy bývajú výraznejšie ako poklesy povedzme dlhopisových fondov, ale platí to aj v opačnom garde,“ povedala Katarína Antoničová z IAD Invest­ments.

Ak by sa rozhodli pre spätný odpredaj podielových listov, určite by na tom stratili. „A na druhej strane by sa tak pripravili o možnosť spolupodieľať na potenciálnom raste akciových trhov, ktorý z historického hľadiska spravidla nasledoval po obdobiach panických výpredajov a výrazného podhodnotenia akciových titulov,“ hovorí podpredseda predstavenstva Tatra Asset Management Miloslav Mlynár.

SkryťVypnúť reklamu

Investori v akciových fondoch majú šancu „dobehnúť straty“ podstatne skôr, ako by sa im to podarilo presunom peňazí do konzervatívnych fondov alebo na účet v banke.

Kto koľko znesie

Správcovské spoločnosti preto upozorňujú, že emócie nie sú v investovaní veľmi dobrými radcami. „Emócie a snaha rýchlo reagovať na všetky informácie, ktoré sa investori dozvedia, môžu byť ich veľkými nepriateľmi.

Výsledkom sú potom nesprávne rozhodnutia a následne neuvážené odpredaje svojich investícií. Preto pravdepodobne najhoršou možnosťou by bolo reagovať v takýchto situáciách okamžitým odpredajom celej akciovej investície,“ hovorí člen predstavenstva ČSOB Asset Management Radko Semančík.

Pre ľudí, ktorí nie sú v „krízovej“ situácii a zatiaľ sa iba rozhodujú, kam investovať, majú odborníci tiež niekoľko odporúčaní.

SkryťVypnúť reklamu

Predovšetkým by sa mal každý zamyslieť nad mierou rizika, aké je ochotný podstúpiť. Až potom je otázka, na aké dlhé obdobie sa môže svojich peňazí vzdať.

„Investičný horizont nepredstavuje jedinú premennú, ovplyvňujúcu investičné rozhodnutie. Do úvahy treba naviac brať najmä rizikovú toleranciu klienta, tak zo subjektívneho hľadiska, ako je vzťah investora k riziku, ale aj z objektívneho hľadiska, ktorým je finančné zabezpečenie investora. Dôležitý je aj očakávaný výnos investora, prípadne potreba hotovosti,“ vysvetľuje Mlynár.

Priveľmi atraktívna cena

Pri zohľadnení týchto faktorov môže investor podľa Mlynára pri dvojročnom investičnom horizonte uvažovať o peňažných, dlhopisových alebo zaistených fondoch: „Zo stredno­ a dlhodobého hľadiska pristupovať k investíciám do fondov obsahujúcich akciovú zložku v plnej alebo v čiastočnej miere, ak je to v súlade s celkovým rizikovým profilom investora.“

SkryťVypnúť reklamu

Netreba zabudnúť ani na to, že v situácii, keď na trhu prevládajú výpredaje, sa ceny dostanú na takú úroveň, čo je pre investorov mimoriadne atraktívna z hľadiska očakávaného výnosu v budúcnosti.

Ceny akcií padajú, je čas na nákupy


BRATISLAVA. Hlavným rizikom akciových investícií je ich vysoká volatilita. To znamená krátkodobé, často ťažko predvídateľné výkyvy ceny na burze. Tieto výkyvy však čas veľmi úspešne eliminuje. Z dlhodobého hľadiska akciové trhy rastú. Napríklad priemerná výkonnosť hlavného amerického akciového indexu S&P 500 je zhruba desať percent ročne. Práve pre krátkodobé výkyvy je investičný horizont do rozvinutých akciových trhov (USA, Európa, Kanada, Japonsko, Austrália) minimálne 5 až 6 rokov.

Investovanie do akcií na kratšie obdobie je špekuláciou, pri ktorej musí klient­ počítať aj so stratami. Pri investičných v horizontoch 20 – 30 rokov je aj súčasná kríza zanedbateľná. A pri aktuálnych poklesoch na trhoch dáva dobrú príležitosť na založenie takéhoto sporenia.

SkryťVypnúť reklamu

Peňažné fondy

Patria medzi najbezpečnejšie podielové fondy, investujú do krátkodobých dlhových cenných papierov (dlhopisy, štátne pokladničné poukážky, depozitné a vkladové certifikáty a podobne) a iných nástrojov peňažného trhu (cenné papiere so splatnosťou menej ako 1 rok). Hlavnou úlohou peňažných fondov je uchovanie hodnoty investície investora a dosahovanie stabilnej miery zhodnotenia. Minimálny investičný horizont peňažného fondu je pol roka.

Zaistené fondy spájajú výhody investovania do podielových fondov s výhodami zaistených produktov. Sú určené konzervatívnym investorom, ktorých lákajú atraktívne výnosy, ale odrádza vedomie, že by mohli o svoje peniaze prísť.

Dlhopisové fondy

Investujú do štátnych dlhopisov (resp. cenných papierov so zárukou štátu), štátnych pokladničných poukážok, dlhopisov spoločností a hypotekárnych záložných listov. Ich hlavnou úlohou je dosiahnuť stabilnú mieru zhodnotenia. Ich rizikový profil sa nachádza medzi peňažnými a akciovými fondmi.

SkryťVypnúť reklamu

Profilové fondy sa skladajú z dlhopisovo-peňažnej a akcio­vej zložky a priebežne sa optimalizujú s prihliadnutím na meniace sa trhové prostredie.

Akciové fondy investujú do akcií alebo podobných finan­čných nástrojov majetkového charakteru.

(rag)

Podielové fondy

Prvý podielový fond sa založil v roku 1924, toto nové finan­čné odvetvie malo trhovú hodnotu len 10 miliónov dolárov.

V súčasnosti je v USA vyše 8-tisíc podielových fondov a spravujú 12 biliónov dolárov.

Za 84 rokov dosiahli extrémnu popularitu a ponúkajú jednoduchú alternatívu možnosti investovania do trhov a s menším rizikom. Sú profesio­nálne manažované, pokrývajú celé spektrum ekonomiky a ponúkajú širokú škálu investičných finančných nástrojov.

Napriek niektorým výnimkám, keď podielový fond manažoval extrémne nadaný manažér, ako Jack Dreyfus, Peter Lynch, Sir John Templeton, Warren Buffet, sa zvyčajne však správajú ako odvetvie, do ktorého investujú a nevyhnú sa burzovým výkyvom.

SkryťVypnúť reklamu

Emócie a snaha rýchlo reagovať na všetky informácie, ktoré sa investori dozvedia, môžu byť ich veľkými nepriateľmi.

Radko Semančík, ČSOB Asset Management

Ako ochrániť svoje peniaze

V čase krízy dostáva prednosť pred investovaním ochrana kapitálu.

BRATISLAVA. Kríza často zasahuje a postihuje celoplošne a nevyberá si jednotlivcov. Jednotlivci však majú na výber, ako sa na ňu pripraviť.

„Na jej začiatku nik nevie, aké dôsledky a vedľajšie efekty môže priniesť a ako dlho bude trvať. Mottom sa stáva „radšej nezarobiť ako prerobiť“, hovorí nezávislý analytik Norbert Paul.

Ani o jednom spôsobe investovania sa nedá povedať, že v čase krízy je absolútne bezpečný. „Výhodou vkladov v bankách je takmer žiadne trhové riziko, vysoká bezpečnosť a vyššia návratnosť ako na bežnom účte,“ hovorí Paul.

SkryťVypnúť reklamu

Sú však výhodné pre tých, ktorí budú svoje peniaze potrebovať až v budúcnosti. Aj termínované vklady však majú svoju nevýhodu – infláciu a úrokové riziko (to by malo po vstupe Slovenska do eurozóny odpadnúť pri fondoch denominovaných v eurách).

Zaujímavé účty

Podľa investičného poradcu Petra Világiho je však viazanie peňazí na účte nezmyselné. „Najmä v súčasnosti, keď trh ponúka klientom vkladové účty s veľmi zaujímavým zhodnotením. A to bez akýchkoľvek poplatkov a viazanosti vkladu,“ vysvetľuje Világi. Takéto produkty by mali primárne slúžiť na uloženie finančnej rezervy na pokrytie nepredvídaných výdavkov domácnosti – pokazené auto, dlhodobejšia práceneschopnosť. Pri tomto účele je oveľa dôležitejšia okamžitá dostupnosť financií ako zhodnotenie vkladu. „Napríklad ING Konto s úročením 3,5 % ročne, eMax konto od mBank so sadzbou 3,7 percenta ročne. Prípadne IAD Zaistené depozitné konto, ktoré je síce podielovým fondom, ale poskytuje bez viazanosti vkladu garantovaný, mesiac vopred vyhlasovaný výnos. Ten je v súčasnosti 3,8 percenta ročne,“ hovorí Világi.

SkryťVypnúť reklamu

Radšej kupovať?

Mnohí si myslia, že by mohli svoje peniaze ochrániť kúpou. „Hmotnou investíciou by mohla byť kúpa nehnuteľnosti. Prípadne nákup umeleckých diel, archívneho vína alebo diamantov či drahých kovov,“ hovorí Világi. Aj toto je však investícia na ďaleké horizonty a nie v prípade, ak potrebujete peniaze v dohľadnom čase.

Hotovosť vám pomôže prežiť neurčité časy, ktoré každá kríza prináša. „Ich dĺžka môže mať tragické následky, ak zrazu nastane nedostatok hotovosti. Môže sa to stať vyčerpaním úspor, stratou práce, ale aj obmedzením či zaniknutím podnikateľskej činnosti, na ktorú sa ľudia spoliehajú ako zdroj príjmu,“ vysvetľuje Paul.

Ako investíciu do tovarov neodporúča Világi napríklad kúpu auta. „Automobil totiž veľmi rýchlo stráca svoju hodnotu.“

SkryťVypnúť reklamu

(rag)

Termínované vklady

Výhody:

- menšie vklady, výška ďalších vkladov nie je obmedzená;

- chránené v rámci fondu ochrany vkladov (ak parlament schváli, do výšky 100 percent);

- s viazanosťou jeden rok a viac banky ponúkajú vyššie úroky - 4 percentá a viac (závisí od konkrétnej banky).

Nevýhody:

- viazanosť peňazí na určité obdobie;

- pri predčasnom výbere, zmluvná pokuta.

ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 844
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 398
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu