Policajný viceprezident STANISLAV JANKOVIČ sa na zásahoch voči futbalovým výtržníkom zúčastňuje roky. Najskôr ako radový policajt, neskôr ako šéf zásahov v Bratislave a teraz aj ako celoslovenský veliteľ. Je na to vhodný typ už len preto, že ho nezláka pohľad na dianie na ihrisku. Futbal ho totiž nebaví.
Ako hodnotíte zvládnutie zápasu Slovensko - Poľsko?
„Musíme to hodnotiť v dvoch rovinách. Zvládnutie mesta, lebo fanúšikovia neprišli tesne pred zápasom, ale mali sme ich tu celý deň. Boli drobné incidenty, ale nenarušil sa verejný poriadok alebo napoškodil sa majetok. Čo sa týka štadióna, tam došlo k bitke a žiaľ aj k zraneniam. Aj keď musím povedať, pokiaľ by naše štadióny a športová infraštruktúra boli trochu iné, mohli sme sa tomu vyhnúť."
V čom sú štadióny problematické?
„Hlavne čo sa týka vstupu na ne. Diváci zväčša vchádzajú priamo z hlavnej ulice bez toho, aby prešli nejakým filtrom. Všade vo svete sa takéto zápasy hrajú na štadiónoch, kde majú dve-tri kontrolné línie, a keď rizikových fanúšikov nedokážem odfiltrovať na prvej bráne, ešte mám druhú, tretiu a nemôže sa stať, že fanúšik prehodí plný ruksak svetlíc rovno na štadión."
Za plotom sú ešte vstupy priamo na tribúny, prečo sa nekontroluje tam?
„Zabezpečiť kontrolu a poriadok na štadióne je povinný usporiadateľ. Keď už máte fanúšikov na štadióne, rozptýlia sa. Ani jeden štadión na Slovensku nespĺňa technicko-bezpečnostné normy. Zväčša nemajú priestor pre bezpečnostné a zdravotnícke zložky, miešajú sa tam fanúšikovia jednotlivých tímov. Tribúny nemajú vlastné vchody, sociálne zariadenia ani bufety."
Čo vyprovokovalo policajný zásah?
„Na vstupných bránach sa vykonávala dôkladná kontrola fanúšikov, aby nevniesli na štadión zbrane, svetlice. Pol hodiny pre začiatkom zápasu sa väčšia skupina Poliakov snažila dostať na štadión bez kontroly, cez oplotenie sa dnu pokúšali dostať podozrivý ruksak. Usporiadatelia aj policajti sa tomu snažili zabrániť. Vznikol tlak na bránu, jedna skupina sa chcela dostať dovnútra bez kontrol, druhá sa snažila zabrániť, aby sme im ruksak vzali. Zhora chuligáni na policajtov hádzali záchody, misy a pisoáre, ktoré vytrhali zo sociálnych zariadení na prízemí."
Útok bol organizovaný?
„Poľské tvrdé jadro fanúšikov je veľmi dobre organizované. Dokonca mali kukly, vo vestách mali zašité protiúderové platne, v ústach mali chrániče, aby sa nezranili."
Prišli sa pobiť?
„Zhruba dvesto určite."
Na bráne kontrolovali ľudí dvaja usporiadatelia. Nemohol by byť ich počet väčší?
„Súhlasím, tu však nastal ešte jeden problém, ktorý neodpustím Slovenskému futbalovému zväzu. Vstupné brány sa mali otvárať o pol šiestej. Brány otvorili až na naše naliehanie o štvrť na sedem, preto na bránach vznikol pretlak ľudí. Pol hodiny pred začiatkom stálo pred jednou z brán ešte možno päťsto-šesťsto ľudí."
Neviete si to s futbalovým zväzom dohodnúť?
„Vždy to máme dohodnuté. Nemáme však žiadne možnosti usporiadateľa sankcionovať. Nový zákon o športe, ktorý je teraz v parlamente, nám takúto možnosť dáva. Nejde o to, aby sme niekoho zbíjali, ale aby sme usporiadateľov prinútili plniť si povinnosti. Podobne je to s kamerovými systémami na štadiónoch. Poslanci sa pýtali, kto by mal kamery platiť. Všetci by si mali uvedomiť, že toto nie je už len šport, ale tvrdý biznis, v ktorom sa točia veľké prachy. Pokiaľ sa niekto pýta, či mu štát zaplatí, aby on mohol podnikať, tak je to scestné."
Koľko policajtov na akcii zasahovalo?
„Priamo na štadióne štyristo, ďalších štyristo bolo v okolí."
Koľko vám futbalový zväz zaplatil?
„Nevidel som zatiaľ faktúru, ale platia iba za policajtov na štadióne. Na policajta na hodinu sa bežne ráta 240 korún, takže to vynásobte štyristo policajtmi počas ôsmich hodín. Upozorňujem, že tá suma nejde nám, ale do štátneho rozpočtu."
Vráťme sa k útoku. Na tribúnu vošlo niekoľko desiatok policajtov, ktorí sa po útoku fanúšikov museli stiahnuť. Nepodcenili ste situáciu?
„Tribúna nás obmedzuje v počte ľudí, ktorých tam môžeme nasadiť. Keby ste tam mali dvetisíc ľudí, tak sa navzájom pošliapu. Zásah na tribúnach je veľmi špecifický zákrok, sú naň určené menšie skupiny, ktoré dokážu účinne operovať. V prvom, rade treba zmapovať najagresívnejších vodcov a snažiť sa ich eliminovať. Nie je nič jednoduchšie, ako postaviť sto ľudí z jednej strany a sto z druhej strany a stlačiť to. Ako však potom rozlíšite ľudí, ktorí sú tam nevinne? Pri zákroku môže dostať aj nevinný človek, v dave už pri samotnom zákroku nemáte šancu rozlíšiť, kto zdvíha ruku, lebo sa chce brániť a kto vám ňou chce ublížiť."
Osvedčila sa táto taktika?
„Ak vytiahneme z davu hlavných výtržníkov, bez vodcu strácajú organizáciu, je to bežný postup všade vo svete. V tomto prípade to nebolo dostatočne účinné. Dav reagoval tak, že aj keď sme vybrali zopár ľudí, stále to bolo málo. Museli sme sa stiahnuť a urobiť väčší zákrok. Naši fanúšikovia reagujú trochu inak. Taktiku však musíte vedieť upravovať priamo na mieste."
Bolo použite slzotvorného plynu nevyhnutné?
„Na použitie slzotvorných prostriedkov nás oprávňuje zákon. Samozrejme, u nás je to skôr výnimočné, situácia u nás je zväčša miernejšia ako v krajinách, kde je jeho používanie na dennom poriadku."
Boli policajti v okolí štadióna dostatočne vybavení?
„Nie všetci boli určení na to, aby šli do zákroku. Tí, čo šli do zásahu na štadión, mali prilby, protiúderové komplety a výzbroj. Samozrejme, že v okolí štadióna boli aj policajti v bežnom poriadkovom výstroji. Je to logické, niekto musí situáciu dokumentovať, zadržané osoby strážiť a predviesť, a na to nie je potrebná ťažká výstroj. Nemáme na to, aby mal každý policajt zavesený v skrini komplet výstroj."
Podľa TV Markíza mali niektorí policajti v rukách len baterky.
„Veľmi rád si pozriem ich zábery. Niekedy však nastane situácia, že aj policajti stojaci na mieste, kde sa zákrok absolútne nepredpokladá, musia zasiahnuť, keď vidia, že sa pácha trestná činnosť. Určite by ich nikto z veliteľov nehnal bez výstroja na zákrok na štadión."
TV Joj zas citovala anonymného policajta, ktorý tvrdil, že ich kolegu výtržníci zbili, lebo kukláči mali zákaz zasahovať.
„To, že došlo k zraneniam ma veľmi mrzí a hnevá, poznám tých chalanov osobne. Bohužiaľ, je to súčasť našej práce, a treba s tým rátať. Riziko treba eliminovať, ale nikdy sa nedá úplne vylúčiť. Preto sme policajti a nerobíme upratovačky alebo vrátnikov."
Mali kukláči taký rozkaz?
„V žiadnom prípade, na čo by tam potom boli. Tu ide o taktiku zákroku, nemôžeme pri prvom pokriku nastúpiť s tvrdou silou. Aj zákon hovorí, že zákrok musí byť adekvátny situácii. To, že jednotky zakročili, až keď boli policajti aj zranení, je pravda. Moment zákroku bol ale dobre volený, len dostať sa do toho priestoru, kde došlo ku konfliktu, chvíľu trvá."
Kto akciu riadil?
„Keby sa stratilo vedenie, ako odznelo v médiách, tak to dopadne úplne inak. Veliteľom opatrenia je vždy jeden človek a ten nemôže byť všade. Akcii na štadióne velil okresný riaditeľ a veliteľom záloh bol riaditeľ odboru poriadkovej polície."
Na fotografii v Novom Čase jeden policajt mieri pištoľou na fanúšika. Je to v poriadku?
„Hrozba zbraňou je zákonný prostriedok. V zákone je aj možnosť použitia streliva s gumovými projektilmi, pevne verím že to bola zbraň s týmto strelivom. Ešte to prešetrím."
Strieľalo sa?
„Predpokladám, že nikto by si nedovolil streliť do davu, tá pištoľ je identifikovateľná."
Aj gumový projektil?
„To asi ťažko."
Bol niekto gumovým projektilom zranený?
„Neviem o tom. Predpokladám, že to bola skôr hrozba zbraňou, ako jej použite. Používali sa skôr zásahové výbušky, ktoré sú v takejto situácii účinnejšie."
Časť verejnosti má pocit, že policajti radi zakročia a udrú si aj na malý podnet.
„Teraz mi dávate presne opačnú otázku, ako pred chvíľou. Na jednej strane dostávame otázky, prečo zakročujeme okamžite a tvrdo, na druhej strane máme otázky, prečo sme zakročili, až keď bili policajtov? Každý zákrok musí byť adekvátny danej situácii."
Na záberoch Markízy bolo vidieť ako esbeeskári kopú do ľudí na zemi...
„Mám tú informáciu a určite sa ňou budeme zaoberať."
Hrozí im nejaký postih?
„Pokiaľ sa dokáže, že zneužili svoju právomoc, tak určite áno."
Okolo boli policajti. Nemali zasiahnuť?
„V prvom rade musíme robiť poriadok. V tom momente idú esbeeskári s nami. Viem, že tam bola aj reakcia zo strany polície, lebo boli k tomu záznamy."
Majú policajti pred zápasom konkrétne inštrukcie?
„Pred každým takýmto podujatím je inštruktáž, kde velitelia vravia, čo je ich úloha: Nenechajte sa vydráždiť, po určitú mieru musíte vydržať, žiaľ musíte chvíľu vydržať, aj keď vás niekto opľuje, nemôžeme niekoho za prvý pľuvanec ubiť obuškom. Na druhej strane aj policajti sú len ľudia, a keď vidíte, ako kolegovi vedľa vás zlomia nos, hoci vedia, že sa majú ovládať, adrenalín sa zdvíha a hranica sa posúva. Je rozdiel použiť obušok a použiť obušok."
Koľkí policajti boli zranení?
„Oficiálne siedmi, jeden má zlomený nos, jeden otras mozgu, sú tam dve zranenia očí vrátane poškodenia rohovky, no malo by sa to zaobísť bez následkov. Boli tam aj kopance do brucha a chrbta. Dvadsiatim až tridsiatim policajtom ošetrovali na mieste podvrtnuté nohy či rôzne modriny a šrámy."
Bolo štyristo policajtov na štadióne adekvátny počet vzhľadom na 6-tisíc poľských fanúšikov?
„Určite áno, nie všetci fanúšikovia boli lumpi, deväťdesiat percent z nich prišlo na futbal. Vedeli sme o skupine zhruba dvesto ľudí, ktorí sú rizikoví. Pomáhali nám aj poľskí kolegovia, ktorí nám rizikových výtržníkov v dave označili."
Tí o nich vedeli?
„Väčšinou ich poznajú, aj keď sú v civile. Tak ako aj naši fanúšikovia poznajú našich policajtov, ktorí s nimi niekedy idú von."
Aký bude ďalší postup v prípade obvinených Poliakov?
„Šestnásť fanúšikov sme obvinili z výtržníctva alebo útoku na verejného činiteľa. Nemôžeme im však dať do pasu ani len to, že sú nežiaduci, lebo sú to občania Európskej únie. Takže sme ich obvinili, prepustili a trestné konanie odstúpime do Poľska."
Na zápas bolo vraj pôvodne vyčlenených iba tristo policajtov a až v deň zápasu ste ich počet zvýšili na päťsto a potom sedemsto. Nepodcenili ste to?
„Najskôr bolo skutočne plánovaných tristo policajtov, ale v utorok sme si so zástupcami futbalového zväzu prešli situáciu. Vedeli sme, že futbalový zväz predal Poliakom 2400 lístkov, cez Ticketportal tam išlo ďalších 2400 lístkov a od kolegov sme vedeli, že sa sem chystajú ďalší. Na základe toho sme zvyšovali počty ľudí. O poslednom zvýšení som vzhľadom na vývoj rozhodol až počas zápasu. Nevedeli sme, čo spravia poľskí fanúšikovia po prehre. Obišlo sa to bez problémov."
Pred zápasom vraj poľskí ultras pokrikovali na rabína Barucha Myersa „Jude, sieg heil!" Prečo ich polícia nezadržala?
„S pánom rabínom sa policajti rozprávali. Kým označil, kde by mali výtržníci byť, už tam nikto nebol. Mohol podať trestné oznámenie, no neurobil to. Budem s ním o tom ešte hovoriť."
Ako dopadli prípady fanúšikov Slovana a Trnavy, ktorí na zápasoch rozvinuli transparent s gratuláciou k Hitlerovým narodeninám a vlajku pripomínajúcu vlajku tretej ríše?
„Trnavská vlajka veľmi nápadne pripomínala, ale nebola. Ak ste si všimli, už sa nepoužíva. Dohodli sme sa. Oni sami pochopili, že to pre nich nebola schodná cesta, stále sme ich mali pod kontrolou. Čo sa týka gratulácie, tam myslím padli aj obvinenia."
Niektoré fankluby ohlásili bojkot zápasu s Poľskom aj pre korupčné praktiky vo futbale. Polícia nedávno informovala o odhalení korupcie v štvrtoligovom klube. Česká alebo poľská polícia naproti tomu rozkryla škandál na najvyšších miestach. Čím to je, že u nás je situácia iná?
„Povedzme, že sa zaoberáme aj tým."
Korupciou na vysokých miestach?
„Určite."
Máte nejaké indície, že je sa korumpuje na najvyšších miestach?
„Nebudem sa k tomu vyjadrovať."
Vy ste niekedy boli v podobnom zásahu ako policajt?
„Velil som všetkým zápasom, ktoré prebiehali na území Bratislavy za posledných šesť až osem rokov. Predtým som bol na zásahoch aj ako radový policajt."
Boli ste aj zranený?
„Mám na ruke jedno zranenie od britvy."
Od koho?
„Bol to Ostravák. Finále Slovan - Trnava."
Ste futbalový fanúšik?
„Nie. Futbal ma nejako nezaujíma. Viem, kto s kým hrá, aká je zhruba liga, ale ja som hrával hokej, takže ma skôr ten zaujíma."
Viete, ktorý tím sa stal pred pár mesiacmi majstrom Európy?
„Tak to neviem."
Autor: Roman Krpelan