o aj z aspektu minerálnej výživy.
Biológia tráv „velí“ ukončiť rastový a produkčný proces v období končiacej sa jesene. Ich produktivita prudko klesá a porast sa začína fyziologicky pripravovať na prezimovanie. Je to pochopiteľné, pretože pri trávach – na rozdiel od iných plodín – prevláda vegetatívny spôsob rozmnožovania. Ten im umožňuje prekonať aj nepriaznivé poveternostné podmienky jesene, ale najmä zimy.
Pokiaľ v oblasti produkcie zelenej hmoty pestovatelia trávnych porastov tento aspekt plne akceptujú, majitelia trávnikových plôch majú nároky o niečo vyššie. Vyžadujú, aby ostávali čo najdlhšie zelené. Aj v tomto smere sa však požiadavky môžu líšiť: iné majú majitelia trávnikových plôch vo svojich záhradkách, iné zasa majitelia či ošetrovatelia golfových ihrísk.
Pretože v jesennom období je rastová aktivita tráv nízka, do popredia sa nedostáva ani aplikácia dusíkatých hnojív. Dusík v tomto prípade zohráva skôr „kozmetickú“ úlohu - podporuje zelené sfarbenie tráv. Je to čiastočne spôsobené už samotným faktom, že v tomto období síce pokračuje príjem dusíka trávami, ale redukovaný rast sa odráža vo vyššej koncentrácii dusíka aj chlorofylu v listoch. Trávy sa javia ako intenzívnejšie sfarbené. Až do momentu, keď dochádza k degradácii chlorofylu a listy žltnú.
V jeseni je dôležitá najmä výživa trávnikových plôch draslíkom. Ten umožňuje dobré prezimovanie porastu vďaka vplyvu na základné fyziologické procesy, najmä na fotosyntézu, tvorbu vodorozpustných aj zložitejších cukrov a distribúciu asimilátov do koreňovej sústavy tráv, respektíve do báz stebiel. Aplikácia draslíka zlepšuje aj zdravotný stav rastlín. Dôslednosť pri jeho dávkovaní sa prejaví v jarnom období budúceho roku dobrým rastom a vzhľadom trávnika.
Ani v jeseni sa však nemá zabudnúť na aplikáciu určitého množstva dusíka. Jeho dávka je v porovnaní s jarnou, respektíve celoročnou hladinou podstatne nižšia. Pretože producenti priemyselných hnojív tento fakt dobre poznajú, začali vyrábať a dodávať pre majiteľov špeciálne hnojivá s nízkym obsahom dusíka, ale s podstatne vyššou hladinou draslíka. Zjednodušuje to jesenné jednorazové hnojenie trávnikových plôch.
V súčasnosti sú tieto hnojivá bežne dostupné v obchodnej sieti. Aj tu treba zdôrazniť potrebu rovnomernej aplikácie hnojív, ktorej nedodržanie môže mať za následok nerovnomernú farebnosť porastu (tmavšie, respektíve svetlejšie škvrny v poraste).
Autor: Norbert Gáborčík