BRATISLAVA. Finančná kríza už dorazila aj na Slovensko. Šéfovia najväčších bánk sa netaja tým, že úročenie úverov zdražie. Niektoré banky tak už urobili.
Peniaze, ktoré si banky požičiavajú na medzibankovom trhu, sú v eurozóne drahšie ako u nás. Od januára budeme mať na Slovensku euro a vyššie úrokové sadzby v eurozóne budú platiť aj pre nás.
Vyhliadky na ich pokles nie sú práve najlepšie. Panika na finančných trhoch pokračovala aj včera. Padali všetky hlavné svetové burzy. Napríklad japonský index Nikkei 225 stratil 11,4 percenta, čo je jeho najväčší pokles od krachu na burzách v októbri 1987.
Banky vo svojich plánoch vychádzajú z toho, že rast nehnuteľností na Slovensku sa zastavil a môžu aj klesať. Keďže je riziko, že cena založenej nehnuteľnosti časom klesne, musia to premietnuť do sprísnenia podmienok na poskytnutie úveru. Keď sa k tomu pridajú drahé peniaze na medzibankovom trhu v eurozóne, kam v januári vstúpime, zdraženiu úverov sa zrejme nevyhneme.
„Pri hypotékach a v podnikateľskom sektore bude nárast úročenia asi mierne vyšší a menší pri spotrebných úveroch,“ povedal včera šéf ČSOB Daniel Kollár.
Myslí si to aj šéf Tatra banky Igor Vida: „Úverové riziko sa zvýši a úvery zdražejú.“
Podmienky sa sprísnia
Šéf Tatra banky včera povedal, že banka tento týždeň už zvýšila úročenie hypoték. Z porovnania úrokových sadzieb vyplýva, že k tomuto kroku pristúpila nedávno aj VÚB banka. No aj ďalšie banky zvýšili úrokové rozpätie pre hypotekárne úvery.
Šéfovia bánk včera naznačili aj to, že pritvrdia rizikové parametre a žiadateľov o úver sa budú viac pýtať. Ešte viac môžu byť znevýhodnení slobodní alebo rozvedení žiadatelia o hypotéku. Alebo tí, ktorí majú menej vlastných zdrojov na kúpu bytu, ako by sa to páčilo banke. „Pravdepodobnosť, že banky budú dávať hypotéky vo výške 100 percent založenej nehnuteľnosti, je blízka nule,“ povedal Vida. Banky však budú požadovať viac vlastných zdrojov aj pri prefinancovaní investičných projektov.
„Podmienky sa zmenia asi v každej banke,“ povedal šéf Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš. Klienti si budú môcť zobrať menší úver, alebo budú musieť zaň ručiť iným spôsobom. Napríklad ľudia, ktorí predtým spĺňali podmienky úveru za 500-tisíc, teraz dostanú 300-tisíc korún. Pripustil, že zdražejú aj stavebné medziúvery. „Ak budú peniaze drahšie na trhu, bude potrebné pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb na medziúvery,“ povedal Béreš. O medziúver môže klient požiadať vtedy, ak potrebuje peniaze skôr, ako mu vznikne nárok na čerpanie stavebného úveru.
Miroslava Mitková z Hypocentra potvrdila, že makléri už postrehli, že banky prísnejšie posudzujú znalecké posudky na nehnuteľnosť, ktorá sa má založiť. „Čoraz častejšie sa stáva aj to, že ak je bonita klienta z pohľadu banky na hrane, jej hodnotiacim modelom neprejde a hypotéku nedostane,“ povedala.
Zdražie aj úver na auto?
Šéf ČSOB očakáva, že mierne zdražejú aj klasické spotrebiteľské úvery. Výška úrokovej sadzby závisí najmä od bonity klienta podľa kritérií nastavených bankou. „Odhady hovoria o tom, že hospodársky rast sa spomalí, čo znamená, že sa spomalí aj rast zárobkov. Je tu teda určitý rizikový faktor, ktorý sa premietne do nárastu úročenia. Neočakávam však, že by bol výraznejší,“ povedal Kollár
Vladimír Dohnal zo Symsite Research však pripomína, že marže bánk najmä pri spotrebiteľských úveroch sú vysoké. Kým na medzibankovom trhu sa môžu prefinancovať za päť percent, priemerné úročenie spotrebných úverov sa pohybuje okolo 13 percent. „Banky môžu pokojne absorbovať nárast medzibankových sadzieb bez toho, aby sa úročenie zmenilo.“