Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Protesty proti elektrárni nezabrali

Inšpekcia životného prostredia vydá tento mesiac stavebné povolenie na elektráreň.

Obyvatelia Považského Chlmca protestovali pred Inšpekciou životného prostredia v Žiline.Obyvatelia Považského Chlmca protestovali pred Inšpekciou životného prostredia v Žiline. (Zdroj: PRE SME – LADISLAV KAVECKÝ)

ŽILINA. Povoľovací proces pre paroplynovú elektráreň v Žiline – Považskom Chlmci sa končí. Pre kogeneračný zdroj Cogen vydá Slovenská inšpekcia životného prostredia stavebné povolenie v najbližších dňoch.

Proti zámeru protestovali Chlmčania a majitelia okolitých pozemkov. Napadli územné rozhodnutie, obrátili sa na súd aj na prokuratúru – neúspešne.

Teplo aj elektrina naraz

V prímestskej časti Žiliny, v Považskom Chlmci postaví firma Alfa Power, dcéra luxemburského gigantu Orco paro­plynovú elektráreň, Kogeneračný zdroj Cogen – Žilina.

SkryťVypnúť reklamu

Kogeneračné jednotky vyrábajú naraz elektrinu a teplo. Plynový spaľovací motor poháňa generátor a ten vyrába elektrickú energiu. Teplo vzniká chladením motora, oleja a spalín.

„Povolenie by malo byť vydané do 22. októbra,“ povedala Mariana Martinková, vedúca odboru integrovaného povoľovania a kontroly zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia Žilina, ktorá je zároveň špeciálnym stavebným úradom. Ako povedala Martinková, žiadateľ bude musieť plniť prísnejšie podmienky, ako určuje slovenská legislatíva.

Nespokojní Chlmčania

Proti kolosu s 39 metrov vysokým komínom najrazantnejšie protestuje občianske združenie Budúcnosť Považského Chlmca. Spísali petíciu, dali podnety na súd, žiadali zrušenie konania, protestovali pred prokuratúrou. Sťažnosť na postup orgánov štátnej správy a prokuratúry vo veci územného konania podali na Ústavný súd.

SkryťVypnúť reklamu

„Proti výstavbe kogeneračného zdroja nás vedie obava o naše zdravie a život,“ píše v sťažnosti Anna Smikoňová z petičného výboru. Investor podľa petičného výboru zámer rozdelil zámerne na viacero stavieb, aby prešli povoľovacím procesom. Preto žiadali, aby bol investičný zámer posudzovaný ako celok – teda dve kogeneračné jednotky, plynovod, teplovod a sieť na odvedenie elektriny.

Elektráreň bude stáť blízko Hričovskej priehrady, 200 metrov od strednej školy a o niečo viac od rodinných domov. Navyše vedľa regionálnej skládky komunálneho odpadu. Investor chcel podľa zámeru najprv využívať na pohon jedného z 10 motorov aj skládkový plyn, neskôr od toho upustil. Na susedných pozemkoch má firmu Milan Hanuliak. Tvrdí, že mesto porušilo stavebný zákon, lebo ho neprizvalo k územnému konaniu. Obáva sa škodlivých vplyvov na zdravie ľudí, ktorých zamestnáva. Tiež sa obrátil na súd. Žiadne predbežné opatrenie však zatiaľ súdy nevydali.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebný úrad podľa Martina Barčíka, hovorcu mesta Žilina, posúdil podaný návrh v zmysle stavebného zákona a vydal územné rozhodnutie verejnou vyhláškou. „Proti tomu boli podané odvolania, o ktorých obsahu upovedomil stavebný úrad príslušných účastníkov konania.“

Spis postúpili Krajskému stavebnému úradu v Žiline. Ten oznámil, že odvolávatelia neboli účastníkmi konania a odvolanie posúdil ako neprípustné.

Nevyužili čo mohli

„Asi majú zlé informácie,“ myslí si o protestujúcich Pavol Chalúpka, projektový manažér zo spoločnosti Alfa Power. Podľa neho vyprodukujú miestni obyvatelia oveľa viac škodlivín spaľovaním tuhých palív, ako vyprodukuje táto elektráreň. „Keby rozmýšľali, mohli sme sa baviť o využití plynovej prípojky a tepla aj pre nich,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

„Skôr ako sme kúpili pozemok, nám bol vydaný akceptačný list, že tam kogeneračná jednotka môže stáť. Ani sme nemohli tušiť, že bude niekto proti tomu brojiť,“ povedal Chalúpka.

Spoločnosť chce predávať teplú vodu na vykurovanie Žiliny, hlavne veľkých firiem. Zámer počíta do budúcnosti s dvojnásobným rozšírením závodu.

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 20 308
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 718
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 347
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 289
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 009
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 060
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 214
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 2 806
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu