BRATISLAVA. Generálna prokuratúra zaslala študentke Hedvige Malinovej list, v ktorom ju žiada o odpoveď, či je ochotná podrobiť sa testovaniu na polygrafe, tzv. detektore lži. Informoval o tom denník Nový Čas. Študentka sa má vyjadriť do pondelka.
„Neklamem, som ochotná ísť aj na detektor lži,“ povedala študentka ešte v septembri 2006.
Slovenskej polícii neveria
Malinová ani advokát Roman Kvasnica zatiaľ prokuratúre neodpovedali. Skúšku by vraj študentka podstúpila, ale nie na Slovensku.
„Vo veci, kde premiér, minister vnútra a policajný prezident mediálne prejudikovali, že Hedviga Malinová klamala, neverím, že na Slovensku sa môžem spoľahnúť na to, že takéto vyšetrenie bude objektívne,“ povedal SME obhajca Roman Kvasnica.
Povedal tiež, že Malinová už jednu skúšku na detektore lži v zahraničí absolvovala. Podľa neho dopadla dobre a potvrdila mu jeho názor, že neklamala.
Výsledky tejto skúšky zatiaľ obhajca nezverejnil a nedal ich ani k dispozícii vyšetrovateľom.
Povedal, že podrobnosti k nej zatiaľ nechce poskytovať.
„Nemá význam, aby som to poskytoval týmto vyšetrovateľom. Všetko chce svoj čas,“ povedal Kvasnica. Podľa neho orgány činné v trestnom konaní zatiaľ nie sú pripravené vec uzavrieť tak, že najvyšší ústavní činitelia o kauze nehovorili pravdu.
Kvasnica tiež povedal, že niekto zainteresovaný do prípadu mu ponúkol „výmenný obchod“. Vraj ak Malinová v nejakej časti prizná, že klamala, jej stíhanie bude zastavené. Kvasnica však odmietol povedať, kto to bol.
Prokuratúra na jeho slová odmietla reagovať.
Pôvodne chcela prípad uzavrieť už do konca augusta, stále však čaká na znalecké posudky z odboru lekárstva, ktoré si opakovane objednala.
Súdy detektor neuznávajú
Detektor lži nie je na Slovensku súdmi uznávaný ako dôkaz, každý obvinený však môže o skúšku požiadať. Jej vykonanie je dobrovoľné. Pre prokuratúru by išlo len o nepriamy dôkaz, ktorý by mohol potvrdiť alebo vyvrátiť ich závery.
Je tiež možné, že prokuratúra je v slepej uličke a nevie, či má prípad zastaviť, alebo podať obžalobu. Skúška na detektore by potom mohla byť pre ňu podporným argumentom.
V kauze je totiž niekoľko výpovedí lekárov, ktorí potvrdzujú, že Malinovú zbili. Sú tam však aj posudky, ktoré s určitou pravdepodobnosťou hovoria v jej neprospech.
Obhajca študentky posudkom neverí, pretože ich vypracoval ústav, ktorý spadá pod ministerstvo vnútra.
Malinová je obvinená z toho, že si vymyslela, že ju zbili v Nitre cestou do školy.
Pravda na 90 percent
Slovenská polícia má detektor lži v Pezinku a jeho pracovníci hovoria, že má viac ako 90 percentnú spoľahlivosť.
O skúšku na detektore lži požiadali v minulosti napríklad dvaja obžalovaní v kauze vrážd v rámci Devín banky.
Špeciálny súd však na výsledky neprihliadal. Nie je známe, ako testy dopadli, dostali však vysoké tresty.
Skúšku na detektore lži u amerického experta absolvovali aj odsúdení v kauze vraždy medičky Ľudmily Cervanovej. Detektor ukázal, že Cervanovú nezavraždili, súd však svoje rozhodnutie neprehodnotil.
Autor: Monika Tódová © SME