BRATISLAVA. Príznaky problémov maďarskej ekonomiky, ktoré v pondelok hrozili až možnosťou, že štát nebude schopný splácať svoje úvery, pokračovali aj včera. Pondelková ponuka Medzinárodného menového fondu, ktorý ponúkol Maďarsku úver, dokázala utlmiť paniku investorov len nakrátko. Forint aj budapeštianska burza včera mierili nadol.
Prvým dôvodom, prečo forint aktuálne padá, je nedostatok bezpečnej hotovosti u investorov po celom svete. Tí za bezpečie v žiadnom prípade nepovažujú ani len poľskú či českú menu, hoci ich ekonomiky sú v oveľa lepšej kondícii. Snaha zahraničných investorov zbaviť sa forintov a akcií, ktoré sú na budapeštianskej burze obchodované vo forintoch, tak tlačia cenu forinta oproti euru a doláru nadol.
Druhým problémom, ktorý tlačí nadol maďarskú burzu a znižuje nedôveru k celej ekonomike, a teda aj mene, je znižovanie dopytu v západnej Európe. Od nákupov Západoeurópanov je totiž z veľkej časti, tak ako napríklad aj slovenská, závislá aj maďarská ekonomika.
Forint ďalej padal
Aj počas včerajšieho obchodovania sa kurz forintu oproti euru výrazne oslaboval, dostal sa aj nad hranicu 270 forintov za euro, začínal okolo 262 forintov za euro.
Počas včerajšieho obchodovania maďarská burza postupne stratila takmer 12 percent. Najviac stratili spoločnosti Mol a OTP banka, ktorých pád bol dôvodom krátkeho zastavenia obchodovania. Mol skončil s mínus 14,97 percenta a OTP prišla z pohľadu forintového investora za jeden deň o 14,99 percenta.
Lacné devízy nebudú
Neistý kurz forintu dokonca spôsobil, že pobočky dvoch zahraničných bánk obmedzili poskytovanie úverov v zahraničných menách. V Maďarsku sú bankové úvery v eurách, dolároch, ale aj švajčiarskych frankoch úplne bežné aj u obyvateľstva. Tento rok si požičali Maďari vo forintoch len desatinu všetkých úverov.
Lákadlom pre pôžičku v cudzej mene bol nízky úrok, rizikom je zmena kurzu, ktorá môže úver dlžníkom zarábajúcim vo forintoch výrazne znevýhodniť. Nemecká Bayerische Landesbank prestala poskytovať devízové úvery, Volksbank sa k tomu pridala stopnutím nových úverov vo frankoch a dolároch, eurá zatiaľ požičiava ďalej. Pri častom kolísaní kurzu forintu totiž klient platí podľa toho, aký je kurz v deň výpočtu splátky. „Je to hazardná hra, banky stopnutím týchto úverov chránia klientov,“ povedal žurnalista pôsobiaci v Maďarsku Gregor Martin Papucsek. Súhlasia aj analytici.
„Maďarská mena sa oproti doláru prepadla za posledné tri mesiace o 35 percent a banky sa obávajú, že ich klienti budú mať problémy so splácaním pôžičiek v cudzích menách,“ povedal investičný manažér Atlantik Marek Janečka.
Prečo sú chorí
Finančná kríza len naplno ukázala dlhodobé problémy maďarskej ekonomiky „Vláda nemala ochotu prijať potrebné opatrenia – najväčším problémom bola uvoľnená rozpočtová politika,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega. Maďarsko tak doplatilo na svoje dlhové hospodárenie, ale aj orientáciu na export a nedostatok likvidity. „Maďarsko dopláca na dlhoročnú rozšafnosť socialistickej vlády, ktorá spôsobila turbulencie na devízovom trhu už v roku 2003, ako aj v lete 2006,“ hovorí analytik Volksbank Vladimír Vaňo.