BRATISLAVA. Parlamentný výbor pre sociálne veci si včera musel vypočuť nepríjemné veci. Popoludní mu ťažko zdravotne postihnutí a tí, ktorí sa o takýchto ľudí starajú, vyrozprávali, ako sa im žije.
Výbor včera prerokúval návrh nového zákona o príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Rôzne organizácie na tento deň dlho čakali. Mali totiž poslednú možnosť ovplyvniť výslednú podobu zákona. V pléne už rozhodujú iba politici.
Len čo sa rokovanie začalo, miestnosť, v ktorej poslanci sedeli, sa naplnila do posledného miesta. Naprv vošli dvaja vozičkári – bývalý poslanec Peter Bódy, prezident Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Slovenska, a Tibor Köböl z Organizácie muskulárnych dystrofikov. Potom prišiel Jaroslav Lexa z Klubu cystickej fibrózy.
Keď Lexovi dali slovo, jeho kolega poslancom rozdal brožúru o cystickej fibróze. Kým hovoril, niektorí poslanci si v nej listovali.
Klub cystickej fibrózy namieta najmä proti podmienkam nároku na príspevok na opatrovanie. Mnohé deti s touto nevyliečiteľnou chorobou sa dokážu pohybovať, orientovať i najesť, takže by podľa nového zákona neboli úplne odkázané na opatrovanie. A to by znamenalo, že jeho rodič by nezískal plný príspevok.
Prišli, no nepochodili
„Ak to mám povedať slušne, ten návrh zákona je zlý,“ povedal Lexa. Hovoril najmä o tom, akú veľkú starostlivosť si vyžaduje dieťa s týmto ochorením a ako veľmi záleží na tom, aký vysoký príspevok jeho rodič dostane. „Jednoducho, tie peniaze, ktoré dostanem, sú o ničom.“
Poslanci i štátni tajomníci ministerstva len ťažko skrývali rozpaky. Ministerka Viera Tomanová zo Smeru na rokovaní nebola, od pondelka do stredy je na konferencii na indonézskom ostrove Bali.
„My si nemyslíme, že vám to nepatrí, že si to nezaslúžite, ale štátny rozpočet je tiež o nejakých medziach,“ reagovala Jana Vaľová zo Smeru.
Jedným áno, iným nie
Mnohé návrhy zdravotne postihnutých si osvojili opoziční poslanci. No neuspeli. Výbor odmietol aj návrh Moniky Gibalovej z KDH, aby rokovanie o návrhu zákona prerušil a pokračoval v ňom v utorok.
Štátny tajomník ministerstva Peter Sika z HZDS povedal, že „aj my sme len ľudia“, ale tieto návrhy „nemôžeme, najmä z finančného hľadiska, prijať“. Napríklad zvýšenie príspevku za opatrovanie by si podľa neho vyžiadalo o 3,6 miliardy korún viac.
„Nemôžem ja zvýšiť príspevok jednej skupine. Sú tu aj iné skupiny,“ dôvodil Sika.
Klára Sárközy z SMK pripomenula výboru, že ráno schválil návrh, aby sa niektorým zamestnancom Úradu vlády mohli na budúci rok zvýšiť platy o 20 percent.
Zo štátneho rozpočtu by si to vyžiadalo „iba“ 6,3 milióna korún (210-tisíc eur) navyše. Sika povedal, že sú to „čašníci, kuchári, ktorí musia robiť niekedy nadčas“.
Aj o tomto návrhu zákona parlament rozhodne už na najbližšej schôdzi.
My si nemyslíme, že si to nezaslúžite, ale štátny rozpočet je tiež o medziach.
Jana Vaľová, členka sociálneho výboru (Smer)