Pri meraní krvného tlaku treba dodržať niekoľko jednoduchých, no dôležitých zásad.
BRATISLAVA. Krvný tlak by ste mali merať pravidelne, vždy v rovnakú dennú hodinu. Najlepší je čas vstávania a zaspávania, využiť môžete i tie úseky dňa, kedy sa menia vaše pracovné aktivity.
Čím rozumnejšie časy meraní rozvrhnete, tým presnejší prehľad o svojom tlaku získate. Ranné merania by boli nekompletné, ak ste po celý deň v pohybe na nohách.
Postup si nacvičte
Pri meraní treba pohodlne sedieť v tichej miestnosti na stoličke s chrbtom na operadle a nohami opretými o zem. Ruka, na ktorej uskutočňujete meranie, má byť voľne podopretá pracovnou doskou stola. Pri nácviku požiadajte o pomoc svojich priateľov – manžeta musí byť vždy vo výške srdca, inak budú namerané hodnoty nesprávne.
Pri meraní by mal byť tlak rovnaký na oboch rukách. Ak sa stane, že ľavá strana skresľuje výsledky smerom nadol, pri meraní obopnite manžetou vždy pravú ruku.
Osobitnú pozornosť treba venovať zápästným tlakomerom. Dodržujte pokyny polohového snímača. Ak zápästný tlakomer polohový senzor nemá, budete si musieť vypestovať precízne návyky pri natáčaní ruky. Správna poloha je zväčša nepríjemná, takže máme snahu uľahčovať si to. To so sebou prináša zlé výsledky merania.
Pred meraním si v pokoji poseďte
Ak majú merania odzrkadľovať skutočný stav, pred meraním by ste sa v pohodlí stoličky mali usadiť aspoň s päťminútovým predstihom.
Kofeín, alkohol či veľká porcia jedla môžu skresliť výsledky aj s niekoľkohodinovým odstupom.
Namerané anomálie teda berte s rezervou a popremýšľajte, čím boli posledné hodiny iné od predchádzajúcich.
Meranie môžete opakovať dvakrát a to s niekoľkominútovým odstupom. Ak budú namerané hodnoty približne rovnaké, máte istotu, že ste merali správne.
Výsledky meraní ukladajte priebežne do pamäte prístroja, alebo si ich zapisujte do denníka. Pomôžu nielen vám zistiť, ako udržať zvýšený tlak na uzde, ale pomôžu lekárovi pochopiť, ako sa váš tlak v priebehu času upravuje.
Neverte všetkému, čo vidíte
Ak máte zápästný tlakomer, vyskúšajte si, aké odchýlky môžu merania priniesť.
Zmerajte si tlak s manžetou vo výške srdca, vo výške hlavy a vo výške pásu. Zistíte, že namerané hodnoty sa extrémne líšia bez toho, aby digitálny senzor vyhlásil chybu. Preto dbajte na správnu výšku pri meraní – ak nie inak, tak pomocou zrkadla.
Podobné odchýlky vám nameria automat v lekárni či pouličný monitoring, ku ktorému ste dokráčali s dvoma ťažkými taškami nákupov.
Aby výsledky boli spoľahlivé
Tlak merajte pravidelne v rovnakom úseku dňa.
Kým spustíte meranie, poseďte v pokoji aspoň päť minút.
Pri meraní tlaku nerozprávajte ani nejedzte.
Manžetu umiestnite na rameno vo výške srdca, ak máte prístroj, ktorý meria na zápästí, upravte jeho polohu, ako vám radí ikonka na displeji (ak je prístroj vybavený senzorom polohy).
Vyvarujte sa stresu, veľkých porcií jedla, kávy, alkoholu a cigaretám, to všetko môže ovplyvniť výsledky merania.
Neúspešné meranie neopakujte okamžite, vyčkajte aspoň niekoľko minút, presné pokyny nájdete v návode k vášmu tlakomeru.
(mg, informatívne materiály výrobcov)