BRATISLAVA. Prudko klesajú akciové indexy na všetkých významných burzách sveta, ceny komodít sa prepadli najviac za posledných 50 rokov a banky sťažujú prístup k úverom.
Ceny dôležitých komodít môžu začať klesať
Stretli sa tak naraz všetky faktory potrebné pre trvalý pokles cien. Existuje riziko, že zlyhajú záchranné opatrenia a podporné balíky centrálnych bánk a vlád.
Po tom, ako ceny ropy a potravín dosiahli svoj vrchol, môžu začať klesať ceny týchto komodít, ktoré sa obchodujú na globálnych trhoch.
„Strašidlo inflácie sa môže opäť vynoriť v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol hlavný londýnsky ekonóm Commerzbank Jorg Krämer.
Globálna hrozba
Recesia globálnej ekonomiky je čoraz pravdepodobnejšia. Aj európske centrálne banky - najmä Európska centrálna banka a Anglická centrálna banka budú pravdepodobne nútené nasledovať v uvoľňovaní menovej politiky americký Federálny rezervný systém (Fed).
Fed od augusta 2007 znížil úrokové sadzby o 3,25 percentuálneho bodu. To bol najagresívnejší cyklus uvoľňovania menovej politiky za ostatných 20 rokov.
Bludný cyklus
Deflačný scenár vyzerá takto: Banky po celom svete budú naďalej obmedzovať úvery, čo bude mať za následok spomalenie ekonomického rastu.
To povedie k poklesu realitného trhu a predovšetkým cien rezidenčných nehnuteľností. Toto zasa prehĺbi straty bánk, ktoré ešte viac priškrtia úvery. Zhoršovanie úverovej krízy prakticky zamedzí zvyšovaniu cien.
Podľa viceprezidenta singapurského štátneho investičného fondu Tonyho Tana môže nasledovať bludný deflačný cyklus. V niektorých častiach sveta sa pokles cien už začal. Ceny domov klesli počas uplynulého roka v Británii a USA viac ako o 10 percent. Ropa, meď a kukurica sa v prvom októbrovom týždni prepadli najviac od roku 1956.
Deflácia straší viac ako inflácia
„Rozhodne sa viac obávame deflácie ako inflácie,“ uviedol hlavný ekonóm Dresdner Kleinwort Group pre Európu David Owen. Očakáva sa, že v najbližšom období budú musieť centrálne banky znížiť úrokové sadzby a nejaký čas ich na nízkych úrovniach aj ponechať.
Autor: vj