Hypotekárna kríza ako cez kopirák

Súčasná americká hypotekárna kríza vyzerá akoby ju niekto vyrábal cez kopirák podľa japonskej z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Podobne ako v Japonsku, aj v USA sa po akciovom krachu začali ceny nehnuteľností dvíhať nevídaným tempom.

BRATISLAVA. Obdobie rokov 2000-2007 bolo pre investorov do nehnuteľností priam zázračným obdobím. Indexy cien nehnuteľností v mnohých krajinách lámali historické rekordy. Na náraste cien sa podpísalo viac faktorov.

Presun peňazí a deregulácia trhu

Tým hlavným bol krach na trhu akcií v roku 2000. Investori sa snažili presunúť obrovský objem peňazí z cenných papierov do bezpečnejších aktív. Ďalším faktorom krízy bola deregulácia finančných trhov v 80-tych rokoch minulého storočia. Až do tejto deregulácie bolo odvetvie hypotekárnych úverov vysoko regulované.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hypotekárne úvery nemohol poskytovať hocikto, ale len najsolventnejšie inštitúcie. Aj tie však mali úverové limity na celkový objem úverov. Hypoték bolo málo, boli drahé a prístup k nim bol obmedzený na relatívne malú časť obyvateľstva.

Nižšie poplatky, zanedbaná kontrola

Finančná deregulácia vniesla do tohto odvetvia konkurenciu. Tá sa rýchlo prejavila nielen veľkým počtom finančných inštitúcií, ktoré poskytovali úvery na nehnuteľnosti, ale aj drastickým poklesom nákladov na hypotéky vyjadrených vo výške úrokov a splátok. Hypotéky sa stali dostupnejšími pre podstatne širšie vrstvy obyvateľstva a to najmä v anglosaskom svete.

Uľahčenie prístupu k úverom na bývanie, o ktoré sa v najväčšej miere pričinila finančná deregulácia bol krok správnym smerom. Mal však byť sprevádzaný príslušnou kontrolou platobnej schopnosti dlžníkov a likvidity veriteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Zažehnali recesiu, pomohli kríze

Prudký nárast cien nehnuteľností po roku 2000 bol podporený aj politikou nízkych úrokov, ktorú prijali centrálne banky veľkých štátov, aby odvrátili možnosť ekonomickej recesie. Recesiu sa vďaka nízkym úrokom naozaj podarilo zažehnať a najmä USA (a v menšej miere aj západná Európa) sa vtedy tešili z vysokého hospodárskeho rastu.

Bublina v akciách aj v nehnuteľnostiach

Ekonomické zákony sa však oklamať nedajú. Cenou za politiku nízkych úrokov po krachu akciovej bubliny bol vznik ďalšej cenovej bubliny, tentoraz na trhu nehnuteľností. Od januára 1991 do decembra 2000 narástli ceny bytových nehnuteľností v USA o 44 % a v Británii o 56 % (t.j. 4,6 a 5,5% ročne). Od januára 2001 do vrcholu bubliny v lete 2007 narástli ceny v USA o 93 % a v Británii o 125 %.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vidieť z grafu, miery rastu cien nehnuteľností boli po roku 2000 dvojnásobné oproti tým, ktoré sa dosahovali v predchádzajúcom období. Väčšina investorov totiž nekupuje nehnuteľnosti za hotové, ale na hypotekárny úver. Kombinácia ekonomického rastu a nízkych úrokov mala preto na ceny nehnuteľností ten istý efekt, ako teplo a vlhko na rast hríbov. Obavy z rastúcej inflácie nakoniec prinútili centrálne banky pristúpiť k zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Poslední blázni v roku 2007

Ekonomické zákony opäť zapracovali. Hypotéky zdraželi a dopyt po nehnuteľnostiach začína utíchať. Aj v Amerike si ľudia kupovali nehnuteľnosti na dlh a za špekulatívnym účelom. Dúfali, že úver ľahko splatia, keď novú nehnuteľnosť predajú za vyššiu cenu.

Tento systém funguje len dovtedy, kým sa nenájde „posledný blázon“ (last fool), ktorý už nehnuteľnosť nemá komu predať. Poslední blázni sa našli v roku 2007. Odvtedy ceny domov klesajú. V USA činil kumulovaný pokles 20 % a experti vidia priestor prinajmenšom pre ďalších 10 %.

SkryťVypnúť reklamu

Neklesnú všetci rovnako

Hypotekárna horúčka nepostihla všetky krajiny rovnako. USA, Británia, Írsko, Austrália, Španielsko a Holandsko mali najviac liberalizované trhy a nechali si objemy hypoték aj najviac uletieť do neudržateľných výšok. Uvedené krajiny teda pocítia pokles spotrebiteľských výdavkov vyplývajúci z poklesu cien nehnuteľností viac, ako trebárs Belgicko, Francúzsko či Japonsko.

Autor: Sevisbrokers Finance

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu