REYKJAVÍK. Islandský minister rybolovu Einar Gudfinnsson, ktorý bol dlho proti vstupu krajiny do Európskej únie, v pondelok vyhlásil, že táto možnosť sa musí teraz zvážiť. Členstvo v únii by totiž mohlo zabrániť hlbšiemu vplyvu finančnej krízy na ekonomiku krajiny. „Nie je tajomstvom, že som bol proti členstvu. Súčasná finančná kríza však znamená, že musíme vziať do úvahy všetky možnosti,“ povedal Gudfinnsson.
Európska komisia uviedla, že nie je informovaná o vyjadreniach Gudfinnssona. Jej štandardné stanovisko však ostalo nezmenené - Island je európskou krajinou a tak má nárok požiadať o členstvo v EÚ. „Rokovania s Islandom môžu teoreticky rýchlo prebiehať, pretože Island je členom Európskeho hospodárskeho priestoru a prijal už mnoho európskych zákonov,“ uvádza sa v stanovisku eurokomisie.
Minulý týždeň dosahy finančnej krízy prinútili islandský štát prevziať tri veľké banky, zastaviť obchodovanie na akciovom trhu a zrieknuť sa pokusov o ochranu svojej znehodnocujúcej meny. Islandský štát sa ocitol na pokraji krachu.
Česi a Poliaci, ktorí už v únii sú, na rozdiel od Islanďanov, uvažujú o spomalení integrácie. Český minister financií Miroslav Kalousek a guvernér Českej národnej banky v nedeľu naznačili, že pre finančnú krízu bude treba s eurom počkať. „Vždy som bol presvedčený, že skorý termín prijatia eura je tou správnou cestou. V okamihu, keď celý rad významných krajín eurozóny hovorí, že Pakt stability a rastu EÚ pre ne nemusí byť zásadný a dôležitý, tak veľmi zvažujem termín nášho vstupu do eurozóny,“ citovala TASR Kalouska na zasadnutí Medzinárodného menového fondu vo Washingtone.
Guvernér Poľskej centrálnej banky zas upozornil, že krajina bude uvažovať o vstupe systému ERM II, teda do čakárne na euro, až keď sa upokojí súčasná situácia na finančných trhoch.