BRATISLAVA, ŠTOKHOLM. Nobelovu cenu za ekonómiu získal tento rok americký ekonóm Paul Krugman za „analýzu obchodných vzorcov a lokalizácie ekonomickej aktivity“. Oznámil to výbor pre udeľovanie Nobelovej ceny pri Švédskej akadémii vied.
„Pospájal doteraz oddelené výskumné odbory medzinárodného obchodu a hospodárskej geografie,“ napísal o 55–ročnom americkom ekonómovi výbor, ktorý udeľuje prestížnu cenu. Krugmanovi sa vo svojej teórii podarilo zodpovedať na otázky vplyvov voľného trhu a globalizácie. Zameral sa v nej na príčiny narastajúcej urbanizácie veľkých miest a s ňou súvisiacej depopulizácia vidieka.
Krugman Bushovi: Prosím, odíďte!
Paul Kruguman, stĺpčekár v prestížnom New York Times, je kritikom Bushovej hospodárskej politiky. Minulý týždeň na svojom blogu zverejnil článok s názvom „Prosím, odíďte (Please go away)“. Pozastavil sa v ňom nad názorom americkej administratívy, ktorá označila nedostatok peňazí za hlavný problém súčasnej krízy. „Likvidita nie je príčinou problémov. Je šokujúce, že Bushova vláda si stále myslí opak,“ napísal Krugman. Profesor ekonómie na Princetonskej univerzite predpovedal dlhé trvanie súčasnej krízy, ako aj postup Bushovej vlády. „Veľké finančné krízy vždy končia veľmi drahou štátnou pomocou bankám. Stalo sa to vo Švédsku aj Japonsku. Prečo by sme na tom mali byť inak?“ – spýtal sa Krugman mesiac predtým, ako americká vláda začala znárodňovať prvé obete krízy – bývalé vládne hypotekárne agentúry Fannie Mae a Freddie Mac.
„Kríza ani zďaleka nie je za nami,“ myslel si v júli Krugman. Záchranný plán, ktorý navrhol minister financií Henry Paulson vo výške 700 miliárd amerických dolárov určených na vykúpenie toxických hypoték a podielov v problémových bankách, označuje za „hrozný“. Krugman sa skôr prikláňa k riešeniu čiastočného zoštátňovania, ktoré navrhol britský premiér Brown. Podľa neho Británia poskytne najväčším neskrachovaným bankám finančnú injekciu a štát v nich získa podiel.
McCain – ničiteľ
Ani prezidentský kandidát za republikánov John McCain sa nevyhol útokom na Krugmanovom blogu.
V článku „McCain ničiteľ“ (McCain the Destroyer) čerstvý nositeľ Nobelovej ceny kritizuje možného najmocnejšieho muža sveta za návrhy na znižovanie daní, ktoré v skutočnosti znižovaním nie sú.