KOŠICE. Košická radnica navrhuje znížiť od budúceho roka daň za psa, ktorý absolvuje skúšky z výkonu minimálne 1. stupňa napríklad v kynologickom klube na polovicu. Rovnako chcú zvýhodniť psa sterilizovaného, čipovaného, opusteného či prevzatého z útulku, chovaného dôchodcom alebo ťažko zdravotne postihnutým.
Teraz je ročná daň za psa v byte 1200 korún (39,83 eura) a v rodinnom dome 300 korún (9,95 eura).
Nebezpečné bez zľavy
Mestská rada odporučila, aby zastupiteľstvo návrh na zníženie dane za takéhoto psa koncom októbra schválilo. Ale s jednou zmenou, aby sa možnosť zníženia dane nevzťahovala na nebezpečné plemená.
„Nie je spoločensky žiaduce podporovať majiteľov plemien, ktoré predstavujú riziko, že niekoho ohrozia,“ zdôvodnil primátor František Knapík (KDH).
Vyňatie bojových plemien navrhol poslanec Igor Jutka (SDKÚ). „Keďže zakázať bojové plemená v meste nemôžeme, verím, že aspoň niektorých od zaobstarania takého psa odradíme.“ Jutka navrhuje, aby mesto spracovalo vlastný zoznam plemien bez nároku na zníženie dane.
Aj pudel môže dohrýzť človeka
Odborníčka na psy Dana Tóthová upozorňuje, že jednoznačne určiť, ktoré plemená sú nebezpečné, sa nedá. „Nebezpečné môžu byť jedince každej rasy, ak sú nesprávne vychované.“ Tóthová zdôrazňuje, že práve majiteľov veľkých a ľahko vzrušivých psov by mali motivovať k výcviku, čipovaniu a sterilizácii, ktorá môže znížiť agresivitu. „Vyňať niektoré psy zo zvýhodnenia len na základe plemena je diskriminačné. Dokonca môže spôsobiť opačný efekt, že majitelia stratia záujem o výchovu, socializáciu a umožnia nepremyslené množenie psov. Kto chce mať nebezpečného psa, bude ho mať, a nemusí byť zo zoznamu takzvaných nebezpečných plemien,“ tvrdí Tóthová.
Košický magistrát eviduje okolo 8-tisíc psov. Podľa odhadov veterinárov ich je však v Košiciach možno ešte aj raz toľko. Tento rok očakáva radnica z daní psičkárov príjem 5,5 milióna korún.
Autor: jav