BRATISLAVA. Už vyše deväť mesiacov platí, že s ochorením, ktoré si nevyžaduje okamžitú lekársku pomoc, treba zájsť najprv k všeobecnému lekárovi. Až na základe jeho odporúčania, vo forme výmenného lístka, možno ísť k špecialistovi.
Všeobecná zdravotná poisťovňa vďaka tomu zaznamenala úbytok návštev špecialistov. Jej hovorkyňa Petra Balážová povedala, že v prvom polroku mali o vyše 65tisíc návštev menej ako za rovnaké obdobie minulého roku.
Úplne inak to hodnotí najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa – Dôvera. „Zavedenie 'odporúčacích lístkov' podľa našich dát nespôsobilo pokles počtu pacientov ani počtu návštev,“ povedala jej PR manažérka Zuzana Horníková.
Ani lekári v tomto nie sú jednotní. Kým špecialisti môžu mať menej neopodstatnených návštev, všeobecných to len zaťažilo „papierovaním“.
Všeobecná lekárka pre dospelých Iveta Plšeková z Bratislavy tvrdí, že denne má o 50 percent viac pacientov ako minulý rok. „Výmenné lístky sú obrovskou záťažou pre naše ambulancie aj preto, že pacienti sami chcú chodiť na rôzne odborné vyšetrenia a naše nesúhlasné stanovisko berú ako obmedzovanie svojich práv.“
Prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti Peter Krištúfek si netrúfa hodnotiť dosah tohto opatrenia, to podľa neho bude možné „až s odstupom času“. „V každom prípade považujeme za veľmi dôležitú úzku spoluprácu všeobecných lekárov so špecialistami.“
Vláda výmenné lístky zaviedla aj preto, aby obmedzila spotrebu zdravotnej starostlivosti. Zatiaľ nie je známe, akú finančnú úsporu a či vôbec to prinesie. Napríklad Všeobecná zdravotná poisťovňa špecialistom pridala. Jej náklady na špecializovanú starostlivosť sú preto vyššie, povedala Balážová.
Ministerstvo zdravotníctva by o osude výmenných lístkov malo rozhodnúť na základe prieskumu. „Zatiaľ sa analyzujú dosahy za necelý rok od zavedenia tejto zmeny v praxi,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Horváthová.
Autor: joč, čtk