Streda, 1. apríl, 2020 | Meniny má Hugo

Chrbet sa v skládke ešte hľadá

Minister životného prostredia posadil za jeden stôl iniciátorov skládky v Pezinku a jej odporcov. Nerozumeli si.

Chrbet si na pokyn premiéra skládku v Pezinku pozrel osobne ( v strede), včera zas moderoval diskusiu. Skládka je z väčšej časti už hotová.Chrbet si na pokyn premiéra skládku v Pezinku pozrel osobne ( v strede), včera zas moderoval diskusiu. Skládka je z väčšej časti už hotová. (Zdroj: SME –MICHAL PIŠKO)

BRATISLAVA. Nový minister životného prostredia Ján Chrbet zo SNS si včera vyskúšal úlohu moderátora diskusie. Pri rozhodovaní o podnete občianskych aktivistov na preskúmanie zákonnosti povolenia skládky odpadov v Pezinku sa aj takouto netradičnou formou pokúsil zorientovať v kauze. Začal tým, že na scénu vrátil starých hráčov.

Hoci médiá pozýval na diskusiu s „investorom a občianskymi aktivistami“, zástupca investora – spoločnosti West­minster Brothers chýbal.

Skládku len niekoľko sto metrov od centra mesta prišli obhajovať pôvodní žiadatelia o jej výstavbu Ján Man starší a jeho syn Ján Man mladší, ktorí mesiace tvrdia, že s výstavbou nemajú nič spoločné. Manovci sa práv na výstavbu vzdali v prospech Westminster Brothers ešte vo februári pre „hrubú mediálnu diskreditáciu“ potom, ako spájanie kauzy so Smerom kritizoval premiér. Územné rozhodnutie pre skládku vydal Krajský stavebný úrad pod vedením nominanta Smeru a zároveň vlastníka pozemku Jána Mana mladšieho.

Neúplné obsadenie

„Som tu ako vlastník pozemku, ktorý si obhajuje svoje vlastnícke práva,“ opakoval včera Ján Man mladší. Zároveň vysvetľoval rozhodnutie krajského stavebného úradu.

Ján Man starší sa na scénu vrátil minulý týždeň, keď ministra Chrbeta sprevádzal pri obhliadke stavby, včera zas prišiel na ministerstvo vysvetľovať, prečo by skládka mala stáť.

Do diskusie nepozvali predstaviteľov inšpekcie životného prostredia, ktorí skládku povolili. Ich rozhodnutie aktivisti napadli ako nezákonné.

Moderátor Chrbet neprekvapil len zložením diskutérov, ale aj obsahom diskusie. Ministerstvo síce môže v tomto momente posudzovať už len zákonnosť posledného – finálneho rozhodnutia inšpekcie, otázky však smerovali aj do dávnej histórie či k podružným témam. Novinári tak počúvali o konaní či rozhodnutiach množstva úradov od roku 1964 po súčasnosť.

Man sa chce vrátiť

Chrbet sa aktivistov pýtal aj na to, či sa im páči skládka v obci Dubová, kam dnes vyváža odpad Pezinok. Jána Mana mladšieho, ktorý pred dvomi týž­dňami oznámil, že odstupuje z čela krajského stavebného úradu, sa zas minister pýtal, či to nebola chyba. „Nebolo by lepšie, keby ste na tej pozícii zostali a obhajovali svoje záujmy? To je ako zbavenie sa zodpovednosti,“ dohováral prednostovi.

„Bol som napádaný, že cez svoj vplyv v Smere a cez svoje postavenie prednostu stavebného úradu ovplyvňujem budovanie skládky,“ vysvetľoval Man ministrovi. „Teraz som si povedal, sú to moje majetkové práva a musím si ich obhajovať. Keď príde čas a vyjde najavo, čo všetko za touto kauzou je, som pripravený vrátiť sa na post prednostu.“

Minister vyčkáva

Pezinskí aktivisti po skončení diskusie netajili sklamanie. Minister im totiž oznámil, že konanie o preskúmaní zákonnosti povolenia skládky ešte nezačali a ministerstvo sa ešte nerozhodlo, či ho vôbec začne. Podnet pritom dostali ešte 9. septembra.

„To nie je jednoduchý proces, ktorý sa dá rozhodnúť z hodiny na hodinu, alebo z týždňa na týždeň. Spis má tisíc strán,“ vysvetľoval Chrbet.

„Pre Pezinčanov to nie je dobrá správa,“ povedala právnička aktivistov Zuzana Čaputová. Skládka je totiž, ako prítomných informoval Ján Man starší, „postavená na 60 percent a skolaudovaná by mala byť v polovici decembra.“

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 2. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár, Sulík a ďalší?
 4. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 8. "Škoda riskovať!"
 9. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 10. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 1. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár, Sulík a ďalší?
 3. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 4. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 8. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 9. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 10. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 32 087
 2. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 20 664
 3. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 14 666
 4. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 137
 5. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 936
 6. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 10 543
 7. "Škoda riskovať!" 9 722
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 652
 9. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 9 222
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 035