Ako firmy zapájajú zamescov do diania a rozhodovania?
To závisí najmä od histórie firmy či firemnej kultúry. Dva extrémne príklady sú jednorazové anonymné prieskumy, keď spoločnosť nerobí takmer nič, a druhá strana sú prípady, kde zástupcovia zamestnancov majú právo zasadať v manažmente, vyjadrovať sa k rozhodovaniu aj dlhodobým investíciám.
Aké sú iné možnosti?
Pre zjednodušenie, rozdeľme riadiaci proces v spoločnosti na 3 základné kroky - stratégia, reporting, odmeňovanie.
Podľa toho, na koľkých častiach procesu zamestnanci participujú, možno zhrnúť zapájanie do troch skupín. Najčastejším javom je účasť v poslednej z týchto oblasti, pri stanovovaní si konkrétnych osobných cieľov zamestnancov. Lebo samotná možnosť ovplyvňovať, navrhovať svoje osobné ciele je už veľmi malou časťou podieľaním sa na riadení spoločnosti.
Zapájajú viac zamestnancov malé alebo veľké firmy?
Neviem, či existuje globálny prieskum, pravdepodobne neexistuje nejaká výrazne silná závislosť medzi odvetvím, či veľkosťou a účasťou zamestnancov na riadení. Možno by sa dalo povedať, že v službách je participácia o čosi vyššia.
Rozdiel vidieť určite u právnických a konzultačných firiem, či PR agentúr. Tie často využívajú štatút partnerstva, pri ktorom má zamestnanec jasne dané možnosti spolurozhodovať, či stať sa spolumajiteľom. Sú to prípady, kde ľudský kapitál je viac ako zvyšok kapitálu firmy.
Ako sa vyvíja zapájanie zamestnancov na Slovensku?
Kvalita zamestnancov sa zlepšuje, ich vzdelanie, skúsenosti zo zahraničia... Rastie okrem miezd aj nefinančné ohodnotenie.
Možnosť spolurozhodovať o svojej budúcnosti určite patrí k dôležitým odmenám, ktoré zamestnanci za prácu očakávajú, a aj dostávajú.
Autor: mgl