Stačí, keď zájdete na letiskové parkovisko v Bratislave. Pred vstupnou rampou si tlačidlom vyžiadajte parkovaciu kartu a v tom istom čase spustite na hodinkách stopky.
Zaparkujte čo najbližšie k modrej búdke uprostred parkoviska. Vystúpte z auta a postavte sa vedľa okienka, ku ktorému po uplynutí trinástich minút pristúpte. Zatiaľ si všimnite nápis, ktorý hovorí, že prvých 15 minút pobytu na parkovisku je zadarmo.
To ignorujte, pretože o chvíľu – pre istotu si dajte štrnásť minút, aby ste sa zážitku dočkali – si budete môcť vychutnať slastný pocit z dilatácie času. Vami nameraný čas bude kratší ako čas, ktorý nameralo osadenstvo v búdke.
Ak by ste o výsledku pokusu chceli zapochybovať, pracovníci vás budú vytrvalo presviedčať, že ich čas je správny a že ten váš musel zákonite plynúť pomalšie. Oni o tomto úkaze vôbec nepochybujú.
Kým všade vo svete ubehlo iba 14 minút, na parkovisku v Bratislave ubehlo viac ako 15 minút. Je to síce minútový rozdiel, ale predstavte si, že by ste na parkovisku stáli jeden deň. To by bolo viac ako jeden a pol hodiny rozdielu. Za mesiac by to bolo 45 hodín a za celý rok by to bolo zhruba 22 dní. Ak by ste na parkovisku zostali niekoľko rokov, mohli by ste stratiť aj niekoľko mesiacov zo života.
Z tohto hľadiska by som v búdke pracovať nechcel. Jej osadenstvo musí v jasne pokrivenom časopriestore starnúť rýchlejšie.
Ale nebojte sa, k nerovnováhe nedochádza. Rozdiel starnutia sa vyrovná pri oznámení času parkovania, ktorý vás aj pri dobe niečo málo nad 13 minút bude stáť 50 korún. Trochu si ponadávate a vekový rozdiel medzi vami a osadenstvom modrej búdky v pohode dohoníte. Vytiahnite 50 korún, ktoré ste si priniesli a zaplaťte, aby ste si ešte chvíľu mohli vychutnávať zážitok z rýchlejšieho plynutia času na ploche parkoviska.
Modrú búdku by sme mohli premenovať aj na modrú dieru. Dochádza tu k fenomenálnemu miznutiu sekúnd a tiež k rýchlemu miznutiu päťdesiatkorunových bankoviek. Tie sa vám už nevrátia, aj keby ste pravdu o dĺžke stráveného času na parkovisku dokazovali matematicky aj fyzikálne. Tu je banková gravitácia absolútna, pohltí všetky argumenty a zákony. Práve v tom je čaro.
Je jasné, že existuje vysvetlenie, ktoré je viac pragmatické ako vedecké. Šikovní podnikavci spravujúci parkovisko majú systém, ktorý pri vstupe s najväčšou pravdepodobnosťou zaokrúhľuje minúty smerom nadol a na výstupe smerom nahor. Ak idete po niekoho na letisko, alebo idete niekoho odviezť, dajte si rezervu aspoň tri minúty na registrovanie karty.
A keby ste náhodou mali platiť za niečo, čo ste neprekročili, tešte sa z jedinečného úkazu, ktorého ste sa mohli práve stať svedkom.
peterjurco.blog.sme.sk
Autor: Peter Jurčo