BRATISLAVA. Prvé upozornenie, že pokračujúce stratové hospodárenie skončí skutočne prázdnou kasou, dala Slovenskej televízii jej Dozorná komisia. Na konci roka by mala mať televízia podľa člena komisie Miroslava Galamboša menej ako milión korún, čo je podľa neho „nedostačujúce“. V praxi by to znamenalo, že televízia by svoje stratové hospodárenie mohla kryť ďalej len tým, žeby meškala s platbami dodávateľom alebo zamestnancom.
Ekonomická riaditeľka televízie Libuša Baranová očakáva, že peniaze priloží štát. Očakáva 150 miliónov korún (5 miliónov eur). Naposledy šla zo štátnej kasy dotácia okolo 90 miliónov na štart Trojky, a na konci minulého roka to bolo ďalších 100 miliónov korún. Ani vtedy však stav zostatku na účte ku koncu roka nebol taký žalostný.
O tom, že STV na konci roka hrozí platobná neschopnosť, je presvedčený aj predseda Rady STV Bohumír Bobocký, ktorý je v súčasnosti vo vážnom konflikte s Nižňanským. Odhaduje, že na konci roka to bude strata vo výške 200 miliónov korún. Za nepriaznivou situáciou je podľa Bobockého nielen finančná, ale aj personálna a programová kríza televízie.
„Situácia v STV je veľmi vážna,“ upozorňuje o čosi miernejšie aj podpredseda rady Peter Malec. Príčiny vidí skôr v zlom odhade výšky výberu nových poplatkov. Upozorňuje aj na ďalšie hrozby pre STV ako plánované zníženie podielu reklamy, aj to, že do STV nepríde kompenzácia za oslobodených od platenia ako televízia očakávala. „Televízia sa ocitne na kolenách,“ povedal Malec.
Generálny riaditeľ si vlastnú zodpovednosť za budúci nedostatok peňazí nepripúšťa. Z jeho pohľadu je to len odraz dlhodobého slabého financovania a zlého odhadu zvýšenia príjmov z koncesionárskych poplatkov.
Podozrivé zmluvy
Dve vyhodené členky Nižňanského manažmentu vidia problém v svojich bývalých šéfoch. „Súčasný generálny riaditeľ spolu s riaditeľom výroby zaobchádza s verejnými zdrojmi v duchu „z cudzieho krv netečie“, hovorí vyhodená Elena Šrámková, bývalá šéfka kontrollingu.
Bývala programová riaditeľka Petra Kolevská povedala, že naďalej v STV pokračuje nákup zahraničných licencovaných formátov a zadávanie pre STV ekonomicky nevýhodných výrob do externého prostredia.
Za najzávažnejšiu považuje poslednú zmluvu na program 5 proti 5 špeciál, ktorú dohodol riaditeľ výroby Juraj Dobiš s Nižňanským napriek jej nesúhlasu. A to krátko po tom, ako STV odovzdala parlamentu správu o nepriaznivej situácií v televízií. Nad touto zmluvou sa pozastavil aj Bobocký. Tvrdí, že za jeden diel by sa natočili dva až tri diely denného seriálu a pozastavil sa aj nad tým, že tri časti sa vyrábali ešte predtým, ako bola podpísaná zmluva.
Bobocký minulý týždeň novinárom predložil viacero príkladov, hlavne z výroby dabingu, kde podľa neho došlo k pre STV nevýhodnému obchodu. Napríklad 100–percentné zvýšenie ceny za dabing dokumentov, podpísanie zmluvy na reláciu Dr. Quiz, ktorá bola o niekoľko miliónov korún drahšia ako porovnateľná relácia Duel. Zodpovednosť pripisuje hlavne výrobnému riaditeľovi.
Veď nejde o veľa
„Neexistuje jeden titul, ktorý by som ja presadil do vysielania. Pani Kolevská klame, preto sme mali s ňou veľké ťažkosti, postavila sa proti názorom vedenia, nerešpektovala naše názory. Bola značne nekompetentná,“ povedal Dobiš. Tvrdí, že zmluva na 5 proti 5 špeciál nie je nijako nevýhodná. „Ten rozdiel medzi jedným a druhým formátom nie je ani o 300 –tisíc korún za celú jeseň,“ povedal Dobiš.
Riaditeľ Nižňanský sa spolieha na štát
Hrozí Slovenskej televízií na konci roka platobná neschopnosť?
„Napriek plánovanej strate STV na konci roka neočakáva, že bude mať nulový zostatok na svojich účtoch. S plnou zodpovednosťou môžem vyhlásiť, že STV dokáže plniť svoje záväzky a nehrozí, že by zamestnanci STV nemali včas vyplatené mzdy. Ak niekto tvrdí opak, šíri poplašné správy.“
Ako chcete situáciu riešiť?
„Zachovať pokoj, vysvetliť členom Rady STV aj verejnosti, že nekonáme proti záujmom televízie, neporušujeme zákon, že na riešenie mnohých úloh, ktoré pred nami stoja, potrebujeme pracovnú atmosféru a nie podivné zákulisné hry a neustále útoky. Preto sme poslancov parlamentného výboru pre kultúru a médiá požiadali, aby urobili poslanecký prieskum. Uvažoval som aj o preklenovacom úvere, no nemôžeme ho čerpať, takže sme prijali iné ekonomické opatrenia, ktorými udržíme tohtoročné výdavky.“
Čo sú to iné ekonomické opatrenia?
„Úspory v investíciách, v režijných nákladoch a do istej miery aj v oblasti programu.“
O akú veľkú štátnu dotáciu budete žiadať?
„Použil by som skôr výraz „kompenzáciu“ za výpadok v príjmoch z úhrad za služby verejnosti. Výška kompenzácie by sa mala kryť alebo približovať objemu výpadku plánovaných príjmov.“
Koľko teda?
„Zvažujeme, či pôjde o kompenzáciu len za výpadok z úhrad za služby verejnosti, alebo aj za kompenzáciu strát v minulom období.“
Čo budete robiť, ak tú kompenzáciu nedostanete?
„STV zo zákona nemá veľa možností riešenia. Majetok bol dávno predaný, pôžičku nedostaneme, zvýšenie koncesionárskych poplatkov je neaktuálne, ani príjmy z reklamy sa nedajú „nafúknuť“. Musíme sa uspokojiť s tým, čo dostaneme. Verejnoprávna televízia je vizitkou štátu. Veľa si sľubujeme od zmluvy so štátom, no jej podpísanie sa vraj odkladá až na rok 2010.“
(hr)