Haider zomrel. Nech žije Haider!

Najznámejší rakúsky populista sa zabil v deň, keď jeho mama oslavovala 90. narodeniny. Aj preto naňho nikto nezabudne.

Smrť populistického politika vyvolala v Rakúsku šok. O tom, že do krajiny priniesol najmä nenávisť proti všetkému nerakúskemu, sa nehovorilo.Smrť populistického politika vyvolala v Rakúsku šok. O tom, že do krajiny priniesol najmä nenávisť proti všetkému nerakúskemu, sa nehovorilo. (Zdroj: SME ­ PETER ŽÁKOVIČ)

V rakúskej dedine Lambichl sa v sobotu zastavil čas. O pol druhej ráno sa na okraji korutánskeho hlavného mesta Klagenfurt niekoľkokrát prevrátilo služobné auto dlhoročného korutánskeho hajtmana Jörga Haidera a vo vraku pochovalo jedného z najkontroverznejších rakúskych politikov. Charizmatický populista takmer 30 rokov vyvolával silné emócie. Nikdy neboli také silné, ako v deň jeho smrti. „Keď som sa to skoro ráno dozvedela, nebola som schopná nič robiť,“ neveriacky krúti hlavou Claudia Brucknerová ešte niekoľko hodín po tragédii, ktorá v Rakúsku spôsobila šok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Haider havaroval

Ponáhľal sa za mamou

Okolnosti Haiderovej smrti nemohli byť pre miestnych tragickejšie. Neďaleko obce Lambichl na Plöschenberg sa už zišla najbližšia rodina Jörga Haidera, aby oslávila 90. narodeniny jeho mamy Dorothei. Úctyhodného veku sa dožila presne v deň, keď jej syn zahynul. „V piatok večer stará pani docestovala z Horného Rakúska. Namiesto oslavy začnú chystať kar,“ hovorí pani Claudia.

Jörg Haider sa v osudné ráno ponáhľal za rodinou. Do polnoci bol spolu s podpredsedom svojej strany Zväzu pre budúcnosť Rakúska (BZÖ) a najbližším priateľom Stefanom Petznerom v nočnom klube Le Cabaret v mestečku Velden. Krstili tam nový časopis Blitzlicht Revue. Potom sa vybral do rodinného sídla v obci Feistritz im Rosental. Bol sám, šoférovi dal voľno.

SkryťVypnúť reklamu

V obci Lambichl, kde bola predpísaná sedemdesiatka, šiel 140­kilometrovou rýchlosťou. Predbehol auto a vzápätí stratil kontrolu nad svojím čiernym Volkswagenom Phaeton. Auto vyšlo z cesty, narazilo do betónového stĺpika a niekoľkokrát sa prevrátilo. „Mal ťažké poranenia hlavy a hrudníka, zlomenú chrbticu a ľavá ruka bola takmer odtrhnutá od tela,“ povedal novinárom Thomas Koperna, riaditeľ nemocnice v Klagenfurte. Už mu nemohli pomôcť.

Korutánsko žiali

Na viac ako dvanásť hodín rakúski policajti miesto nehody uzavreli. Spoza zátarás ich sledovali šokovaní Rakúšania. „Pre nás to bol hrdina. Skvelý človek, ktorý vždy splnil, čo sľúbil,“ spomína pani Claudia. Pre Korutánsko bol Jörg Haider otec vlasti. Mal mimoriadny inštinkt pre to, čo ľudia chcú. Miestni živia legendu, že potriasol rukou každému v pólmiliónovom Korutánsku.

SkryťVypnúť reklamu

Len pred niekoľkými dňami tu Haider viedol predvolebnú kampaň. V Klagenfurte stále visia plagáty s portrétom opáleného muža v košeli s vyhrnutými rukávmi. Pre teba Rakúsko, znie slogan jeho strany. Rovnaké logo je aj na oranžovom tričku muža, ktorý v sobotu stál v rade pred klagenfurtským úradom krajinskej vlády.

Od rána sa tam pristavovali ľudia, zapaľovali sviečky a nosili kvety. „Volajú z celého Rakúska i z Talianska, aby vyjadrili úprimnú sústrasť,“ hovorí pohnutým hlasom vrátnik Erwin Pecar, ktorý Haidera poznal. „Vždy ráno, keď prišiel do úradu, nás pozdravil. Podal ruku a povedal: Servus, ako sa máte?“ hovorí a prizerá sa, ako sa ľudia podpisujú do kondolenčnej knihy. Podíde k stolíku a položí naň novú várku plagátikov.

Je na nich fotografia Jörga Haidera v bielom obleku s ružou na stolíku. Pod podobizňou je jeho meno, funkcia a dátum úmrtia: 11. októbra 2008. Ľudia sa na plagátik okamžite vrhnú, aby mali spomienku. V rade pred úradom stojí veľa mladých. Pre nich bol Haider ikonou. Dobre vyzeral, jazdil v luxusných autách, chodil s ľuďmi na túry, behával, dokonca predviedol bungee jumping z mosta, ktorý ako hajtman otváral. Vedel, že dobrá fotografia urobí viac ako sto prejavov.

SkryťVypnúť reklamu

Ovládal city ľudí

„V Korutánsku to bola pop­star. Mal veľký talent získať si ľudí, obklopiť sa nimi, osloviť ich. Útočil na emócie a nie na rozum voličov,“ hovorí Ralf Mosser, šéfredaktor denníka Kärtner Tageszeitung.

Je jedným z mála v Haiderovom pôsobisku, kto v deň jeho smrti dokáže hovoriť o nebohom korutánskom hajtmanovi inak ako v superlatívoch. „Veľmi polarizoval spoločnosť, keď štval proti cudzincom, kritizoval Európsku úniu či strašil pred rozšírením na východ. Porušil v politike tabu, keď sa stretával so Saddámom Husajnom či s Kaddáfím v čase, keď to nerobil žiadny iný politik západnej krajiny. Zmenil politický štýl, urobil ho ostrejší, až brutálny,“ dodáva Mosser.

V rakúskej televízii či v rozhlase nechcel o štváčovi Haiderovi hovoriť nikto. Ani jeho dlhoroční politickí rivali, ani novinári, ktorí desaťročia sledovali jeho politickú kariéru a kritizovali jeho arogantný štýl. Len pohnutie a slzy.

SkryťVypnúť reklamu

Vzostupy a pády

Haider zažil grandiózne víťazstvá a potupné prehry. Bol mimoriadne populárny a mal vplyv, aj keď nikdy nebol viac než hajtmanom Korutánska. Nikdy sa nestal rakúskym kancelárom, hoci to bol jeho najväčší politický sen. Aj tak bol pre mnohých Rakúšanov a zvyšok sveta známejší než ktorýkoľvek rakúsky kancelár.

Bol najkontroverznejším politikom povojnového Rakúska. Zmenil politiku metódami, pre ktoré ho obdivovali aj nenávideli. Tridsať rokov polarizoval spoločnosť. Zneužíval emócie a strach ľudí, keď štval proti všetkému nerakúskemu.

V mnohom sa podobal krajine, ktorú si podmanil. Jeho rodičia obdivovali nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Otec Robert bol ilegálnym členom NSDAP. Po vojne musel za trest vykopávať masové hroby obetí koncentračného tábora Ebensee. Aj tak svoj názor nezmenil.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako jeho syn, vyštudovaný právnik. Ten hovoril o koncentrákoch ako o prevýchovných táboroch a o elitných nacistických jednotkách ako o slušných ľuďoch, ktorí nemenia presvedčenie v ťažkých časoch.

Len raz mu podobné výroky pokazili politickú kariéru. Bolo to v roku 1991, keď v korutánskom parlamente chválil Hitlerovu politiku zamestnanosti. Vtedy ho odvolali z úradu hajtmana.

Haider bol s jednou prestávkou napokon korutánskym hajtmanom 12 rokov a 14 rokov viedol stranu pravicových Slobodných. V Korutánsku znásobil 16­percentný zisk z roku 1986 na 42 percent v roku 2004.

Na celonárodnej úrovni urobil z malej strany druhú najsilnejšiu politickú silu v krajine. Keď ju rozložil, založil novú. Naposledy pre svoje BZÖ vybojoval takmer 11 percent. Bol späť.

SkryťVypnúť reklamu

Haiderova strana končí

Šéfredaktor Ralf Mosser si myslí, že BZÖ svojho zakladateľa dlho neprežije. Predpovedá jej začiatok konca. „Tri desaťročia Haider určoval politiku v Korutánsku, on sám bol programom svojej strany. Na ňom to stálo a padalo. Je to väčšie nešťastie pre stranu samotnú než pre Korutánsko.“ Myslí si, že ešte pár mesiacov ju spomienky na Haidera udržia pri živote. Prinajmenšom do marca budúceho roka, keď budú v Korutánsku krajinské voľby. „Nakoniec ju však vtiahnu Slobodní Heinza­Christiana Stracheho,“ dodáva Mosser.

Spomienky na Haidera, ako sviečky na mieste jeho tragickej nehody, pri ceste v Lambichli, tak skoro nezmiznú. Ľudia tam stále prinášajú jeho portréty a píšu mu odkazy. „Nikdy na teba nezabudneme, Jörg. Bol si našou lady Dianou.“

SkryťVypnúť reklamu

Jörg Haider okolo seba celý život vytváral mýtus. Keby to neznelo bizarne, možno by sa mu aj páčilo ako tragicky zomrel. Ľudia si budú pamätať len to dobré. To bola vždy rakúska slabosť.

Jörg Haider (26.1.1950 ­ 11. 10. 2008)

1986: Stal sa šéfom strany Slobodných (FPÖ).

1989: Zvolili ho za korutánskeho hajtmana (krajinský premiér).

1991: Odvolali ho, keď vychválil Hitlerovu politiku zamestnanosti.

1999: Strana Slobodných sa stala najsilnejšou stranou v Korutánsku (42 percent) a druhou najsilnejšou stranou v Rakúsku (26,9 percenta).

2000: Slobodní po prvýkrát vstúpili do rakúskej vlády, Izrael na protest stiahol veľvyslanca, Európska únia prvýkrát uvalila na členskú krajinu politické sankcie. Haider sa stiahol do Korutánska.

2002: Veľká koalícia sa rozpadá po vnútorných rozporoch v strane, ktoré vyvolal Haider kritikou vlastných ministrov vo vláde. Vo voľbách stratil dve tretiny voličov.

SkryťVypnúť reklamu

2004: V Korutánsku získali Slobodní 42,4 percenta.

2005: Haider zakladá Zväz pre budúcnosť Rakúska (BZÖ), ktorý sa neskôr len tesne dostane do parlamentu.

2008: Haider sa triumfálne vrátil. Strane získal 10,7 percenta hlasov.

SME ­ PETER ŽÁKOVIČ

Autor: Klagenfurt

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu