ou spísala kúpnu zmluvu. Tá - keď už dlhy neboli, lebo som ich vyplatila ja - podala návrh na kataster pár minút predo mnou a už dostala list vlastníctva. Čo robiť? Edita
Ocitli ste sa v situácii, ktorej sa obáva každý kupujúci. Napriek tomu, že v súčasnosti takmer v každej kúpnopredajnej zmluve o prevode nehnuteľností predávajúci vyhlasuje, že mu nie sú známe prekážky prevodu, že voči nemu nie sú vedené napríklad exekučné ani iné konania a podobne, občas sa tieto vyhlásenia ukážu ako nepravdivé. Kupujúci má potom možnosť domáhať sa vrátenia peňazí súdnou cestou. Nanešťastie ide o zdĺhavý a nákladný proces, ktorý pre kupujúceho častokrát končí len formálnou výhrou (rozhodnutím v jeho prospech), no bez reálneho úžitku, pretože predávajúci získané peniaze medzičasom minul.
Je však namieste zaoberať sa aj ďalšími aspektmi: ak predávajúci mal úmysel obohatiť sa na škodu cudzieho majetku tým, že kupujúceho uviedol do omylu, pričom spôsobil aspoň škodu vo výške 8 001 korún (265 eur), pravdepodobne sa dopustil trestného činu podvodu.
Aby ste sa domohli vrátenia svojich peňazí, za predpokladu, že predávajúca vám ich dobrovoľne nevráti, musíte podať na súd žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia. Súdny poplatok je stanovený vo výške šesť percent vymáhanej sumy (vo vašom prípade 24-tisíc korún). Po skončení súdneho konania, najneskôr však do desiatich rokov od právoplatnosti rozhodnutia, ak predávajúca peniaze nevráti, môžete postúpiť vec exekútorovi. Rovnako vám odporúčam podať bez zbytočného odkladu aj trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu podľa § 221 Trestného zákona.
Ak kupujete nehnuteľnosť zaťaženú záložným právom, je lepšie túto situáciu vopred predrokovať so záložným veriteľom a nehnuteľnosť prevziať aj s ťarchou, ktorú po prevode vlastníckeho práva vyplatíte. Kúpna cena v takom prípade zohľadňuje hodnotu ťarchy. Ak je nehnuteľnosť predmetom exekúcie, informujte sa u exekútora na termín dražby. Nečestnému konaniu predávajúceho zabránite aj vinkuláciou kúpnej ceny v banke, či zložením kúpnej ceny do notárskej úschovy.
Autor: JUDr. Hana Petránová advokátka, doktorandka na PF UK Bratislava