Rada by som vedela, či vôbec máme možnosť získať hypotéku a aký postup zvoliť. Chceli by sme si kúpiť malý domček za zhruba dva a pol milióna korún (82 984,80 eur), ale nie sme manželia. Jarmila
Z pohľadu banky nie je podstatné, či dlžníci sú manželia alebo nie. O tom, či úver môžete získať, rozhodujú predovšetkým vaše príjmy, výdavky, nehnuteľnosť, ktorou chcete za úver ručiť a ďalšie faktory ako je vek, vzdelanie, pracovná pozícia, dĺžka pracovného pomeru a podobne.
Od prvého októbra by malo dôjsť k nejakým zmenám pri hypotékach pre mladých. Aké sú aktuálne podmienky? Alexandra
Došlo k zmene maximálnej výšky príjmu pre získanie úrokového zvýhodnenia. Tá sa zvýšila z 26 576 korún (882,16 eur) na 27 897 korún (926,01 eur) a bude v tejto výške platiť až do konca tohto roka. Úrokové zvýhodnenie môžu teda získať všetci mladí vo veku od 18 do 35 rokov, ktorých priemerná hrubá mzda v minulom roku nepresahovala uvedenú hranicu. V prípade manželov musia obe podmienky (veku aj príjmu) spĺňať obaja manželia, okrem prípadu, kedy majú zrušené alebo na tento účel zúžené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Aktuálna výška úrokového zvýhodnenia je 2,5 percenta (1,5 percenta od štátu, jedno percento od banky) a získať ho je možné najviac zo sumy 1,5 milióna korún (49 790,88 eur). Celková výška úveru však môže byť aj vyššia, časť úveru prevyšujúca túto hranicu sa úročí štandardnou sadzbou. Nárok na štátny príspevok trvá počas prvých piatich rokov a keďže jeho výška sa stanovuje na každý rok individuálne, môže sa v budúcnosti zmeniť. Počas tohto obdobia môže poberateľ úveru požiadať aj o odklad splátok istiny (úroky je však potrebné uhrádzať) a aj bezplatne realizovať mimoriadne splátky. Ak by však klient úver splatil skôr ako po štyroch rokoch od poskytnutia, musel by príspevok vrátiť.
Rád by som sa opýtal, akú mám možnosť dostať hypotéku ako živnostník, keď moje daňové priznanie nevychádza práve najlepšie, hoci moja finančná situácia je bezproblémová. Stano
Nízky daňový základ je pomerne častý dôvod, pre ktorý banky zamietajú živnostníkom poskytnutie hypotekárneho úveru. V tomto prípade vám ako príjem môžeme akceptovať desať percent z ročného obratu, čím sa v porovnaní s hodnotením podľa daňového priznania môžete dostať do celkom iného svetla. Ďalším riešením je hypotéka bez dokladovania príjmu, pri ktorej banka neskúma, koľko zarábate. Tu však môže byť úroková sadzba vyššia ako pri dokladovaní príjmu.
Otázky do poradní posielajte na adresu sreality@sme.sk
Autor: Imrich Kovács, hypotekárny poradca VÚB banky