Parlament v septembri neakceptoval formu prevodov nehnuteľností povinnou notárskou zápisnicou alebo autorizáciou advokátom, ktorú navrhoval rezort spravodlivosti. Ten sa však vo svojom legislatívnom úsilí nemieni vzdať.
"Ministerstvo uvažuje, že ľudia si budú môcť vybrať buď notára alebo inú osobu, alebo sami spísať zmluvy s tým, že cestou notára budú mať vysoké garancie perfektnosti," konštatuje hovorca ministra Michal Jurči.
V praxi by išlo o to, že ak niektorý
z predchádzajúcich prevodov neprejde cez notára, akýkoľvek ďalší prevod tejto nehnuteľnosti už notár nebude môcť garantovať. Ak si teda predchádzajúci majiteľ nedal pri kúpe pripraviť zmluvu notárom, ale napríklad realitnou kanceláriou, notár už ďalší prevod napríklad v prípade predaja neodobrí.
"Podľa práva pri absolútnej neplatnosti jedného prevodu sú neplatné všetky nasledujúce," vysvetľuje Jurči. Notár totiž podľa neho nebude vždy schopný preskúmať predchádzajúce prevody.
Nové zmeny, zatiaľ sa nevie odkedy
Novinkou v boji proti podvodným prevodom by mala byť aj materiálna publicita katastra. "Táto bude po určitej dobe bez spornosti zápisu nadobúdateľovi garantovať takmer stopercentnú právnu istotu pri nadobúdaní nehnuteľnosti. Problémové budú však prevody v kratšej lehote ako v lehote významnej pre navrhovanú materiálnu publicitu katastra," vymenúva pripravované náhradné prostriedky boja proti podvodníkom Jurči.
Dôvodom pokračujúcej snahy ministra Harabína je podľa hovorcu fakt, že stav, keď si môže hocikto robiť a spisovať miliónové zmluvy a "vlastníkovi sa už len dodatočne oznámi, že vlastnícke právo už nemá", je neudržateľný. Kedy minister svoje zámery predloží opätovne poslancom však zatiaľ nie je jasné, pretože chce do príprav zaangažovať odbornú verejnosť. "Preto nie je možné stanoviť záväzný termín predloženia materiálu," dodáva Jurči.
Štát sa má postarať o notára
Notári sa stále bránia, že monopol na zmluvy o prevode nehnuteľností nechceli kvôli biznisu. "Zámerom bolo chrániť občana, aby nekúpil nehnuteľnosť od podvodníka. Prax a čas ukážu, či toto rozhodnutie bolo správne," uviedol prezident Notárskej komory Miroslav Duriš.
Notárska komora na jednej strane odmieta tvrdenia o tom, že by notári mali nedostatok práce, na druhej strane ich však priznáva. "V žiadnom prípade nemožno potvrdiť, že vládna novela Občianskeho zákonníka bola robená preto, že notári majú nedostatok práce," tvrdí hovorkyňa komory Viera Trpišová. Dodáva však, že notári môžu vykonávať činnosť, ktorú im deleguje štát v zákone: "Ak minister spravodlivosti navrhuje, aby mali notári akékoľvek kompetencie, napĺňa týmto len literu zákona, keďže
zo znenia zákona mu nepriamo vyplýva úloha starostlivosti o notára. Vzhľadom na nedostatok štátom zverených kompetencií nastávajú situácie, keď sa niektorí notári pôsobiaci v menších vidieckych sídlach dostávajú zavše do existenčných problémov."
Hrozia krízou
Notári na rozdiel od minulosti musia o klientov bojovať. Dôvodom, prečo mali práce kedysi viac, môže byť najmä opatrenie, ktoré zaviedol ešte exminister spravodlivosti Daniel Lipšic. Ten pred približne štyrmi rokmi rozšíril stavy notárov, čím sa zvýšila medzi nimi konkurencia.
Po tom, ako parlament odmietol dať notárom a advokátom výlučné právo na zmluvy o prevode nehnuteľností, vydala Notárska komora tlačovú správu so závažným kontextom. "Slovensko je jedna z mála krajín Medzinárodnej únie notárov, v ktorej pri prevodoch nehnuteľností, pri ktorých ide často o miliónové hodnoty, spisuje a vyhotovuje zmluvy o prevode nehnuteľnosti ktokoľvek bez následnej zodpovednosti. Takýto nekontrolovateľný stav prináša nielen riziká pre občanov, ktorí sú často obeťami podvodov na trhu s nehnuteľnosťami. Nebezpečenstvo deregulovaného trhu
s nehnuteľnosťami môže mať za následok obdobnú hypotekárnu krízu ako v USA. Trh nemôže regulovať právo, ale právo by malo regulovať trh,"píše sa v nej.
Faktom však je, že hypotekárnu krízu nevyvolali kúpno-predajné zmluvy, ale banky, ktoré poskytovali zlé úvery. Teda také, ktoré neboli dostatočne kryté a dostávali ich aj ľudia, ktorí nemohli splácať svoje pôžičky.
(Poznámka Kataríny Ragáčovej)