Ak by sa niektorá banka dostala do konkurzu, ľudia, ktorí si zobrali hypotéku, by ju mohli splácať zrejme aj naďalej postupne.
BRATISLAVA. Keď pred niekoľkými rokmi skrachovala AG banka, Slovenská kreditná banka, Dopravná banka a Devín banka, Fond ochrany vkladov vyplatil ich klientom spolu 19,9 miliardy korún. Ani jedna z týchto bánk neposkytovala hypotéky. Jej klienti nemuseli riešiť, čo s nesplatenými úvermi.
Ak by teoreticky niektorá banka skrachovala dnes, fond by si mohol na výplatu vkladov takisto požičať od centrálnej banky, ministerstva financií alebo od iných bánk.
Čo by sa však stalo s nesplatenými hypotékami? Každému klientovi by sa najprv vyrátala jeho čistá pozícia. „Spočítajú sa jeho vklady v banke vrátane úrokov z nich a znížia sa o výšku záväzkov klienta,“ povedal šéf Fondu ochrany vkladov Rudolf Šujan. No ak mal hypotéku, je pravdepodobné, že mu zostane aj niekoľko stotisícová nesplatená suma.
Správkyňa konkurznej podstaty Jana Lenková povedala, že nesplatené záväzky vo všeobecnosti sa od vyhlásenia konkurzu až do jeho ukončenia považujú za splatné. Zákon o konkurze však dáva konkurznému správcovi priestor na hľadanie predaja častí banky. „V záujme veriteľov banky je, aby sa pohľadávky splácali,“ povedal Šujan.
Vtedy je lepšie, keď sa umožní splácať úver dlžníkom postupne.
Pre klienta by to znamenalo, že by hypotéku splácal naďalej podľa vopred dohodnutého scenára. (of)