BRATISLAVA. Veľká pardubická. Najťažšie prekážkové dostihy v Európe odštartujú v nedeľu už 118. ročník. Opäť na jeho štarte nebude chýbať jeho najväčšia legenda. Päťdesiatpäťročný Josef Váňa (na snímke čtk vľavo, so synom) sa predstaví už na svojej 22. pardubickej. Čakajú ho špecifické preteky. Po prvýkrát bude súperiť so svojím synom. Ten pôjde na koni Decent Fellow.
Otec Váňa je najväčšia osobnosť českého dostihové športu. Pardubickú vyhral už päťkrát. Z toho štyrikrát na legendárnom Železníkovi a poslednýkrát v roku 1997 na Vronskom. Tento ročník pôjde na Juventusovi, ktorý je veľkým favoritom. Sedemnásťročný syn Josef Váňa mladší je veľký talent. Má nevýhodu. Na džokeja je vysoký a má ťažké kosti. Veľkú cenu jazdil prvýkrát minulý rok. Na Juventusovi skončil vlani piaty.
„Tak dlho ako ja určite jazdiť nebude,“ vyhlásil Váňa starší. Otec a syn pôjdu na koňoch, ktoré vlastní stajňa Josefa Váňu staršieho.
„Dvojdielny program ponúka najlepšie obsadenie za posledných päť rokov,“ povedal novinárom predseda predstavenstva Dostihového spolku Miroslav Petráň.
Tohotoročná pardubická je opäť v znamení osmičiek. Tie hrali v histórii pardubickej veľkú rolu. V roku 1908 sa nejazdilo, pretože mrzlo. Veľká pardubická sa nekonala ani v rokoch 1918, 1938 a 1968. Vždy pre udalosti na politickej scéne.
Autor: pas