PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky spisovateľ Jean-Marie Gustave Le Clezio mal šťastie v nešťastí. Vo štvrtok získal Nobelovu cenu za literatúru, jeho triumf však v médiách zatienil známejší Francúz. Oči celej krajiny sa v týchto dňoch upierajú do dedinky ColombeylesDeux Eglises neďaleko Paríža, kde je pochovaný generál Charles de Gaulle.
Hrdina druhej svetovej vojny a bývalý francúzsky prezident sa pred päťdesiatimi rokmi dostal k moci a založil piatu republiku, ktorá pretvorila Francúzsko na krajinu, ako ju poznáme.
Dostal Francúzov z aliancie
Generálovi, ako Francúzi de Gaulla familiárne volajú, v dedinke so štyristo obyvateľmi dnes otvoria pamätník, ktorého súčasťou bude aj videodokumentácia jeho života.
Na slávnosť príde prezident Nicolas Sarkozy aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Pred päťdesiatimi rokmi práve tu obnovili vzájomné priateľské vzťahy medzi oboma krajinami ich lídri Charles de Gaulle a Konrad Adenauer.
Kurátori nového pamätníka, ktorý stál 22 miliónov eur, mali veľké problémy zhromaždiť v ňom aspoň niečo z de Gaullovej pozostalosti.
„De Gaullovci zničili absolútne všetko, čo patrilo generálovi, aby zabránili akémukoľvek fetišizmu okolo jeho osoby,“ povedal agentúre AFP hlavný kurátor Frederique Dufour.
Jednou z najosobnejších vecí je tak napríklad vlastnoručne podpísaná kniha jeho vojnových memoárov, ktorú venoval neteri Genevieve.
De Gaulle sa preslávil najmä tvrdým odporom k nemeckým nacistom, proti ktorým bojoval už v čase, keď Winston Churchill nebol ani premiérom.
Z politiky sa stiahol v roku 1953, ale už o päť rokov ho povolali späť, keď Francúzi nezvládali krízu v Alžírsku. Mal už takmer sedemdesiat, keď sa stal prezidentom a Francúzi po parlamentnom chaose štvrtej republiky odobrili jeho reformy.
De Gaulle dal krajine novú ústavu, posilnil svoje právomoci, dal zelenú nukleárnemu výskumu a podporil rozvoj ťažkého priemyslu. Mnohí mu však vyčítali podporu quebeckého separatizmu, vystúpenie z NATO či uznanie komunistickej Číny. Piata republika sa však stala najstabilnejším systémom, aký Francúzsko malo od bourbonovskej monarchie.
Ideálny prezident
„De Gaulle je stále veľká osobnosť, bez pochýb,“ povedal historik Jean Lacouture pre AFP. Nicolas Sarkozy ho označil za inšpiráciu pre moderné Francúzsko. Pre mnohých bol stelesnením ideálneho prezidenta.
Manželke Yvonne ostal verný až do smrti v roku 1970, o svojej dcére Anne, ktorá sa narodila s Downovým syndrómom, hovoril ako o „životnom šťastí“.
„Dnes sa však už nenosí,“ hovorí Lacouture. „Pre Sarkozyho proamerické postoje sa musí otáčať v hrobe,“ dodáva francúzsky historik.
Kľúčové chvíle
18. 6. 1940 slávny prejav k francúzskemu ľudu v rádiu BBC.
28. 9. 1958 Francúzi schvaľujú v referende jeho návrh ústavy a vytvorenie 5. republiky.
21. 12. 1958 je zvolený za prvého prezidenta piatej republiky.
28. 4. 1969 abdikoval po odmietnutí jeho reforiem.