stopka je zboku nahryznutá.
Kvetovka prezimuje v štádiu chrobáka v rozličných úkrytoch. V čase pred kvitnutím jahôd samičky vyhľadávajú puky jahôd a ostatných hostiteľov. Noscom vyhĺbia do puku dierku a vložia do nej vajíčko. Vzniknutý otvor zalepia hmotou pripravenou z trusu.
Samička po nakladení vajíčka nahryzne stopku puku, ktorý zvädne, ale zostane visieť na rastline. Asi o týždeň sa z vajíčka liahne larva, ktorá vyžiera vnútrajšok puku. Zaschnutý púčik opadne a vývin larvy v ňom pokračuje až do zakuklenia, čo spolu trvá asi štyri týždne.
Do zimných úkrytov
Chrobáky sa objavujú približne od polovice leta. Vyhľadávajú kvety najrozličnejších rastlín a živia sa ich časťami. Koncom leta sa premiestňujú do zimných úkrytov v trhlinách kôry, v mačine a podobne, objavujú sa až na jar budúceho roka. Škodca má jednu generáciu do roka.
Rovnaké škody spôsobuje kvetovka jahodová neskoršie v lete aj na pukoch malín a černíc. Najviac ohrozované bývajú porasty jahôd v blízkosti lesov alebo väčších výsadieb listnatých stromov, kde škodca najlepšie prezimuje.
Ochrana je potrebná iba pri každoročne sa opakujúcich významných škodách. Povolené sú prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS a Lambdol, ktoré sa aplikujú až pri zistení prvých chrobákov.
Larvy nosánikov
Jahody poškodzuje aj nosánik vajcovitý. Je to taktiež bežný chrobák, ktorý poškodzuje okrem iných rastlín aj jahody. Podobné škody spôsobuje aj nosánik jahodový. Chrobáky sú čierne, asi 5 milimetrov veľké, s červenohnedými nohami aj tykadlami. Nevedia lietať, pretože blanité krídla majú zakrpatené. V čase dozrievania jahôd vyžierajú malé jamky do plodov, no oveľa významnejšie škody spôsobujú larvy. Chrobáky sa liahnu z kukiel v pôde zvyčajne v júni a onedlho začnú samičky klásť vajíčka do pôdy.
Vyliahnuté larvy obžierajú korienky rastlín, ktoré však neprejavujú žiadne príznaky napadnutia, pretože larvy sú veľmi malé a skonzumujú málo potravy. V pôde aj prezimujú. Na jar pokračujú vo vývine, rýchlo rastú, takže spotrebujú oveľa viac potravy ako v predošlom roku.
Ak je pod rastlinou viac ako 8 až 10 lariev, nastáva značné poškodenie koreňov a napadnuté rastliny začínajú rýchlo vädnúť a usychať už v druhej polovici mája alebo začiatkom júna. Pod vädnúcou rastlinou sa nachádzajú žltobiele beznohé pandravovité larvy, často v počte 30 až 40 kusov. Po pomerne krátkom čase od vädnutia možno nájsť kukly nosánika. Škodca má za rok jednu generáciu.
Ochrana je veľmi ťažká
Poškodenia totiž vidno neskoro a ich výskyt nemožno predpovedať. Pri zistení vädnúcich rastlín pomôže už len ich vykopanie a dôkladná likvidácia nájdených lariev alebo kukiel. Keďže chrobáky nelietajú, rozširujú sa veľmi pomaly.