arám do niečoho, čo nie je moja vec, veď som tu cudzinec.
V tejto súvislosti vás možno bude zaujímať, že v Japonsku žije veľa cudzincov, ktorých často pozývajú do rozličných televíznych relácií a tam vyslovujú aj dosť kritické názory na Japonsko a Japoncov. Niektorí televízni komentátori aj diváci na to reagujú odmietavo: „Nechcem počúvať kritiku na Japonsko od niekoho, kto sa tu nenarodil a nevyrástol tu!“
Pocit dotknutých by sa možno dal vysvetliť ešte na inom príklade. Príde k vám návšteva, vy ju vpustíte do domu a privítate so slovami: „Prepáčte, máme tu neporiadok.“ Ale prirodzene očakávate, že návšteva povie: „Ale to nič, to je v poriadku. My máme ešte väčší.“ Keď vám však na rovinu hostia povedia: „To je pravda. Máte tu neuveriteľný neporiadok,“ nahneváte sa. Ale ak to povie niekto z rodiny, ten si to bez následkov môže dovoliť.
Nuž, ale väčšina čitateľov na môj názor o čistote reagovala pozitívne. Všetky odkazy som si prečítal. Dozvedel som sa, že je dosť ľudí, ktorým záleží na čistom Slovensku, hoci veľa je aj tých, čo sa nesprávajú slušne. Toto poznanie ma naplnilo optimizmom a dúfam, že od malého hnutia sa prejde k veľkým činom. Želal by som si, aby sa čoskoro našla veľká slovenská firma, ktorá by mohla byť sponzorom kampane za čisté Slovensko.
V spomínanom článku som písal aj o tom, ako fajčiari odhadzujú ohorky z cigariet rovno na chodník a do kanálov. A jedna čitateľka pripomenula, že veľkým problémom sú aj žuvačky. Súhlasím, kade-tade poprilepované a poodhadzované rozžuvané žuvačky sú rovnako nechutné ako ohorky, a svedčia o narušenej slušnosti človeka. Keď fajčíte – vezmite si vreckový popolník, keď žujete žuvačku, vezmite si kúsok papiera na zabalenie použitej. Niektoré žuvačky aj predávajú zabalené v papieriku, stačí na to myslieť a neskôr použitú v tom istom papieriku zahodiť do koša. Problémom sú však asi dražé žuvačky. Keď nie je nablízku odpadkový kôš, nevychovaní ľudia nalepia žuvačku zospodu na roh stola, na lavičku, na stenu. Nie je nič nechutnejšie, ako keď sa nechtiac dotknete cudzej žuvačky. Nehovoriac o tom, že odstrániť žuvačku zo šiat, dlážky a kamennej dlažby nie je práve najľahšie. To čističom a zametačom nezávidím.
Aj v Japonsku máme problém so žuvačkami, ale v mestách sa objavili moderné čistiace stroje na ich odlupovanie z ciest a chodníkov. Jedna žuvačka je lacná a trvá to moment, keď ju zahodíte na zem. Zato čistenie a odstraňovanie je náročné a drahé.
Inak, minule som hovoril s istým Švajčiarom, ktorý svojho času žil v Tokiu a teraz býva v Bratislave. Hovoril, že nikde v strednej Európe nevidel vreckové popolníky, ale že ich z Japonska nosieval priateľom ako suvenír. Taký popolníček vyzerá podobne ako nádobka na lieky a stojí len asi 40 - 80 korún (1,33 – 2,65 eura). Uschováte v ňom štyri - päť ohorkov, ktoré neskôr vysypete do koša. Keby sa na Slovensku začala kampaň za čistú krajinu, mohli by byť lacné vreckové popolníčky celkom dobrým štartom.
Autor: Masahiko