Obama aj McCain idú na Irak inak

Irak. Ešte začiatkom roka to bola katastrofa, dnes sa tam Američanom začína dariť. Obama chce z neho odísť čo najskôr a posilniť misiu v Afganistane, McCain chce úplne vyhrať.

John McCain (na snímke v šiltovke) a Barack Obama (na snímke dole s generálom Petraeusom) chcú vojnu v Iraku vyriešiť po svojom.John McCain (na snímke v šiltovke) a Barack Obama (na snímke dole s generálom Petraeusom) chcú vojnu v Iraku vyriešiť po svojom. (Zdroj: REUTERS)

WASHINGTON. Jedna z najpálčivejších otázok senátora Baracka Obamu alebo Johna McCaina v prípade zvolenia za prezidenta znie, ako budovať na bezpečnostných úspechoch v Iraku v čase, keď počet vyslaných vojakov začal klesať.

Ako vyhrať

V rozhovoroch pre New York Times dali obaja kandidáti najavo, že by sa tejto výzve postavili úplne rôznymi spôsobmi. Líšili sa v tom, ako zmenšiť vojenský podiel Američanov v Iraku, ako najlepšie povzbudiť tamojší politický pokrok a čo by znamenalo uspieť po vyše piatich rokoch vojny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A tiež naznačili, akú pružnosť by ich budúci vrchný veliteľ poskytol svojim generálom, vrátane Davida Petraeusa, bývalého popredného amerického generála v Iraku. Ten je teraz poverený vedením Ústredného velenia, dozerajúceho na operácie na Strednom východe a v Afganistane.

Obama: Rýchlo preč McCain: Až keď vyhráme

Obama povedal, že pri stretnutí s veliteľom Petraeusom „zatlačil“ a argumentoval za vyslanie viacerých vojakov do Afganistanu. Ten považuje demokratický kandidát za hlavné bojisko proti teroristom.

McCain, ktorý argumentoval, že priaznivý výsledok v Iraku je kľúčový pre americkú stratégiu na Blízkom východe a pre celkové úsilie v boji proti terorizmu a opakovane citoval Petraeusovu protipovstaleckú stratégiu, je naklonený poskytnúť mu značnú slobodu pri určovaní rozsahu nasadenej armády v Iraku.

SkryťVypnúť reklamu

Jablkom sváru je Obamov 16-mesačný plán stiahnutia amerických bojových brigád. Je asi dvojnásobne rýchlejší než ten, ktorý je súčasťou americko-irackej dohody. Podpichol by ním Iračanov, aby prekonali politické rozpory a umožnili stabilizovať svoju krajinu s oveľa menším počtom vojakov zo Spojených štátov?

Alebo by zviazal ruky veliteľom a podkopal politický pokrok, keď sú bezpečnostné plusy v Iraku stále veľmi krehké, ako tvrdí McCain? Ako by sa však veterán z Vietnamu snažil presadiť politický pokrok a lepšie vládnutie v Iraku, keď trvá na tom, že okolnosti v teréne, a nie kalendár, by mali určovať rýchlosť redukovania?

„Nebezpečenstvo Obamovho fixného rozvrhu je, že nemusí umožniť americkým veliteľom reagovať na udalosti v krajine,“ hovorí Toby Dodge, odborník na Irak z Londýnskej univerzity a bývalý poradca Petraeusa.

SkryťVypnúť reklamu

McCainovej politike zase podľa neho chýba detail potrebný na riešenie politických výziev v Iraku. Politika, ktorá teší verných prívržencov strany, nezodpovedá zložitej politickej a vojenskej realite Iraku.“

Aký je Irak dôležitý

V zásade ide o to, ako kto vidí dôležitosť americkej misie. Pre Obamu je invázia do Iraku chybou, a úsilie, ktoré by tam vyvinul, je v zásade úsilím o minimalizáciu škôd. Jeho cieľom je suverénny Irak, ktorý „nie je hrozbou pre Ameriku a susedov, ktorý je schopný kontrolovať svoje hranice, nie je „základným táborom“ teroristov a nezažíva „masové násilie“.

„Musím myslieť na fakt, že pri našej súčasnej úrovni rozmiestnenia armády sú jednotky dosť nariedko, a ak dôjde k nečakaným situáciám, povedzme v tejto chvíli v Severnej Kórei, máme problémy,“ priznal Obama. A to ešte nehovoríme o nákladoch, 750 miliardách dolárov, ktoré dala vláda na riešenie finančnej krízy, dodal Obama.

SkryťVypnúť reklamu

McCain tvrdí, že hneď v prvých rokoch okupácie sa urobilo množstvo chýb, ktoré napravili vyslané posily a nová protipo­vstalecká stratégia. McCain priznáva, že teroristi získali pôdu pod nohami v chaose, ktorý nasledoval po zvrhnutí Saddáma Husajna.

„A verím tiež, že Afganistan bude dlhší boj v istých ohľadoch. No najdôležitejšie je, že keby sme boli zlyhali v Iraku, bolo by malo škodlivé následky v celej oblasti,“ dodal McCain.

FOTO – REUTERS

Autor: Michael R. Gordon New York Times

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu