BRATISLAVA – V polepšovni v Tomášove sexuálne zneužili dvoch chlapcov. Minister školstva Milan Ftáčnik o tom doteraz nebol informovaný. Považuje to jednoznačne za negatívny jav, ale upozorňuje, že záležitosť sa týka predovšetkým zriaďovateľa domova, Krajského úradu v Bratislave. Ak nezasiahol, môže do prípadu vstúpiť aj ministerstvo.
Prípad vyplavil na hladinu množstvo problémov.
Fakt, že Štátna školská inšpekcia sa po kontrole v Tomášove nezmienila o sexuálnom zneužívaní chovancov, považuje Ftáčnik za vážnu chybu. „Preverím si to, a ak sa to potvrdí, vyvodíme dôsledky. Prípad nás vedie k tomu, aby sme sa podrobnejšie zaoberali problémami, s ktorými sa tieto zariadenia stretávajú.“
Deťmi v ústavoch sú často mladiství delikventi, ťažko zvládnuteľní. Práca s nimi je ťažká, zle zaplatená. „Kto sa rozhodne pracovať v takomto zariadení, berie na seba riziko, ktoré s tým súvisí. My dnes nedokážeme túto prácu dostatočne ohodnotiť. No snažíme sa vytvoriť také podmienky, aby si zariadenie základné normy etiky, fungovania vzdelávania strážilo samo. Keď sa to nedarí, musí nastúpiť verejná kontrola,“ myslí si minister.
Riadiaci pracovníci ústavov si poväčšine nemôžu preberať, preto zamestnajú aj ľudí bez kvalifikácie.
Problémom tiež je, že zákon nestanovuje, že zamestnávateľ či okolie má právo vedieť, či zamestnanec nebol súdený za sexuálne delikty. Pri výskyte podozrenia, že pedagóg či vychovávateľ zneužil žiaka alebo chovanca, je najčastejšie v tichosti prepustený. Ministerstvo školstva neeviduje dôvody, pre ktoré zamestnanci školstva odišli.
O zariadeniach podobného typu sa často hovorí, že v nich dochádza k rôznym podobám zneužívania. Väčšinou však ostávajú utajené, deti sa boja o svojich zážitkoch hovoriť. Ftáčnik vidí východisko v tom, aby sa vytvorila atmosféra, v ktorej deti nebudú mať obavy povedať, že sa niečo protiprávne alebo nemorálne stalo. „To platí pre celé školstvo, nielen pre tieto domovy. Niečo také sa môže stať na akejkoľvek inej škole. My sme však povinní vytvárať na školách takú atmosféru, aby sme sa vedeli brániť. Práve tým, že sa o tom bude verejne hovoriť a takéto skutky sa verejne odsúdia.“ (aha, mar)