
Peťka pohrýzol malý miešanec. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
KOŠICE – V priebehu dnešného dňa by z Fakultnej nemocnice L. Pasteura mali prepustiť štvorročného pacienta, ktorého minulý týždeň pohrýzol pes. Malý miešanec, s ktorým sa chlapec zo Svidníka hral na dvore pri dome, mu náhle chňapol po pravom líci a pere a kúsok mu z nej odhryzol. Dieťa previezli do košickej nemocnice, kde strávil osem dní. V utorok postúpil plastickú operáciu.
„Pacientovi pes pri útoku zranil asi tretinu dolnej pery, okrem toho mal drobné poranenia na líci, ktoré sprevádzal opuch. Prvý dojem býva v takýchto chvíľach veľmi zlý, no po plastickej operácii už defekt nevyzerá tak hrozne, aj keď jazva, prirodzene, ostane. Našťastie u tohto chlapca nešlo o veľkú stratu mäkkých tkanív i keď prišiel o časť svalu úst,“ konštatovala zástupkyňa prednostu kliniky plastickej chirugie FN L. Pasteura MUDr. Marianna Zábavníková.
„Synovi sa to stalo pri hre so psom, keď bol u známych na návšteve,“ hovorí hovorí matka.
Agresivita stúpa v dobe párenia
S uhryzením psami sa lekári stretávajú pomerne časno. Podľa odhadov je až 80 percent poranení uhryznutím menšieho rozsahu a zranení vôbec nevyhľadajú lekára. Menej závažné ošetrujú ambulantnou formou traumatológovia, na plastickú chirurgiu sa dostanú len tie prípady, ktoré si vyžadujú náročnejší zásah. Na Klinike úrazovej chirurgie FN L. Pasteura za posledných päť rokov hospitalizovali až 60 pacientov s takýmto poranením!
„Nedávno sme tu mali pacienta, ktorému pes odhryzol špičku nosa. Pritom to bolo zviera, ktorého muž poznal, patrilo jeho priateľovi. Zaujímavé je, že k takýmto prípadom dochádza v len určitých obdobiach, je ich niekoľko za sebou, potom sa dlhší čas vôbec neobjavia. Podľa chovateľov psov je to spôsobené tým, že zvieratá sú v čase párenia agresívnejšie. K útokom na ľudí dochádza v čase hárania sa toho-ktorého druhu,“ dodala MUDr. Zábavníková.
Podľa nej je malý Peťko jedným z najmladších pacientov liečených na klinike, aj keď veková kategória malých detí je pre uhryznutia typická. Veľké psy ich považujú za svoju korisť a najčastejšie útočia nemecké vlčiaky.
Bežným postupom pri liečbe je lokálne preliečenie rany, protitetanová injekcia, prípadne očkovanie proti besnote. Asi v pätnástich až dvadsiatich prípadoch sa v mieste poranenia vyvinie infekcia, čo situáciu značne komplikuje.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ