NEW YORK, BRATISLAVA. Je to jedna z hlavných zbraní Belehradu, ako schladiť kosovské nadšenie z nezávislosti. Srbsko včera na pôde OSN presadilo, aby legálnosť februárového vyhlásenie nezávislosti Kosova posúdil Medzinárodny súdny dvor v Haagu.
Belehrad dúfa, že v prípade negatívnej odpovede sa zastaví a zvráti proces uznávania kosovskej samostatnosti štátmi sveta. Jeho návrh včera na Valnom zhromaždení OSN podporilo 74 zo 192 členských krajín.
Nezáväzný, ale vplyvný
Hlavný súdny orgán OSN sídliaci v Haagu v otázke Kosova vydá iba nezáväzný poradný posudok. Napriek tomu, ako povedal srbský minister zahraničia Vuk Jeremič, v prípade negatívneho stanoviska sú niektoré krajiny ochotné svoje uznanie stiahnuť. Ako príklad uviedol Kostariku.
K najväčším odporcom srbského návrhu včera patrili tí, čo Kosovo podporujú. Dohromady je to v súčasnosti 48 krajín vrátane Spojených štátov či väčšiny členov Európskej únie.
Naopak Srbsko sa mohlo spoľahnúť na Rusko, arabské štáty či iné menšie krajiny ako napríklad Slovensko, ktoré Kosovo neuznalo. V Európskej únii je v spoločnosti štyroch ďalších krajín v menšine.
„Srbský návrh podporíme v súlade s našou politikou,“ povedal hovorca slovenského ministerstva zahraničia Ján Škoda. "Naša pozícia bola taká, že ak bude spoločná politika EÚ o zdržaní sa hlasovania, zdržíme sa hlasovania. Ak spoločná pozícia nebude, budeme hlasovať za srbský návrh," povedal hovorca ministerstva zahraničia Ján Škoda. Keďže sa únia na spoločnom postoji nedohodla, Slováci Srbov podporili.
Naopak, Česi sa Srbov podporiť nechystali. „Podľa nášho názoru je žiadosť o posudok súdu kontraproduktívna, pretože by sa na rozhodnutie čakalo mnoho rokov a nakoniec by verdikt ani nemusel byť jednoznačný. Napríklad už v minulosti niektoré prípady súd vrátil s tým, že ide skôr o politickú ako právnu otázku,“ povedala pred hlasovaním hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Zuzana Opletalová.
Aj v prípade, že by z Haagu nezaznelo jednoznačné Nie v otázke, či je samostatné Kosovo legálne, Srbom by mohol pomôcť aj samotný proces. Ako napísala agentúra Reuters, vypracovanie posudku môže trvať rok alebo dva a Srbi veria, že zatiaľ by sa zastavilo uznávanie Kosova. Krajiny by čakali na vyjadrenie súdu.
Dostanú čas
„Iniciatíva dáva Srbom čas. Z Kosova sa skôr stane právna ako politická otázka a Belehrad si môže pripravovať ďalšiu stratégiu,“ povedal pre Reuters Dušan Janjič z Inštitútu sociálnych štúdií v Belehrade.
O tom, že ku Kosovu sa vyjadrí súd, sa rozhodlo len deň po tom, čo jeho nezávislosť uznala európska krajina, ktorá s tým váhala - Portugalsko. Jeho minister zahraničia Luis Adamo priznal, že nastali isté geopolitické zmeny.
„Potvrdením legálnosti svojho rozhodnutia (uznať Južné Osetsko a Abcházsko), Rusko priamo potvrdilo aj legálnosť Kosova,“ povedal minister podľa srbskej agentúry Beta.
Sú krajiny, ktoré nám otvorene povedali, že pri negatívnom posudku stiahnu svoje uznanie Kosova.
Vuk Jeremič, srbský minister zahraničných vecí