BRATISLAVA. Séria Ironman patrí medzi najsledovanejšie triatlonové preteky na svete. O titul Železný muž sa súťaží v plávaní (v dĺžke 3,8 km), bicyklovaní (180 km) a v behu (maratónska trať, 42 km). Kvalifikovať sa na záverečné podujatie na Havaji je nesmierne náročné. Ročne sa o to pokúša vyše 30 000 pretekárov na 22 podujatiach po celom svete.
Tento rok si ako jediný Slovák účasť zaistil 28–ročný Michal Kulich. Vďaka výsledku na dlhom triatlone v Malajzii, kde vyhral svoju vekovú kategóriu 25 až 29 rokov.
Na Havaji je sympatický Nitran od soboty. „Časový posun mi ešte trošku robí problémy. Po obede už zívam a ráno som už o tretej na nohách. No postupne sa to upravuje,“ hovorí Kulich. Ironman na Havaji je výnimočný okolitým prostredím, páľavou a silným vetrom.
„Teplota a vlhkosť sú tu dosť extrémne. Vlhkosť vzduchu je zrána aj deväťdesiatpercentná a k tomu sa cez deň pridáva horúčava. Prevažná čast ostrova je pokrytá lávou z aktívnej sopky Mauna Kea a teplo sálajúce z lávových polí je cez deň neznesiteľné. Ak sa k tomu pridá ešte silný nárazový vietor, ktorý tu volajú momoku, sú tieto preteky určite jednými z najťažších na svete.“
Na Havaji býva a trénuje spolu so známym českým pretekárom Petrom Vabrouškoum. Tridsaťštyriročný Zlínčan je triatlonovým profesionálom. Športom sa živí. Počas sezóny absolvuje aj 14 pretekov, čo je extrémna záťaž.
Vabroušek štartuje na Havaji už siedmy raz. Najlepšie skončil v roku 2002 na 19. mieste. Michal hovorí, že rady skúseného pretekára sú pre neho neoceniteľné.
Kulich sa triatlonu sa venuje šesť rokov. Dlhému o rok menej. Z troch disciplín je najlepší na bežeckej časti. Maratón dokáže zabehnúť v čase okolo troch hodín. Najväčšie rezervy má v plávaní. „Tu nás hneď organizátori varovali pred tréningami na mori na svitaní a za súmraku pre žraloky, vtedy sú vraj nepríjemné. Mne nie sú príjemné ani na poludnie. “
V pretekoch by chcel dosiahnuť najlepší čas slovenského pretekára na havajskom Ironmanovi. V roku 1992 dosiahol Eduard Urban v kategórii elite čas 9:17:20. Kulich vie ísť aj rýchlejšie, osobný rekord má pod deväť hodín. Havaj je pre extrémne podmienky nepredvídateľný.
„Forma sa ukazuje dobrá. V Maďarsku som išiel posledné preteky za 8:56, čo by mohlo byť dobrým signálom, aj ked podmienky sú tu neporovnateľne iné.“
Na štarte bude v sobotu nadránom 1823 pretekárov z vyše päťdesiatich krajín. Prvenstvo z vlaňajška obhajuje Austrálčan Chris McCormack a Britka Chrissie Wellingtonová. Rekorný čas drží Belgičan Luc Van Lierde časom 8:04:08 z roku 1996.