BRATISLAVA. Keď tretieho augusta 2004 odštartovala sonda Messenger, hovorilo sa o návrate na Merkúr. Na najmenšiu a Slnku najbližšiu planétu Slnečnej sústavy sa ľudský stroj vrátil po vyše tridsiatich rokoch.
Tvarovali ho sopky
V pondelok Messenger letel okolo Merkúra už druhý raz. Planétu obletel zhruba vo výške dvesto kilometrov rýchlosťou viac ako 23-tisíc kilometrov za hodinu a na Zem poslal stovky snímok povrchu planéty. Obletel ju zo strany, ktorá je Slnku najbližšia.
„Sonda snímala asi tridsať percent planéty, miesta, ktoré sme doteraz nevideli,“ povedal Jeff McNutt, jeden z vedcov zúčastnených na projekte.
Niektoré z fotografií zachytávajú Kuiperov kráter, ktorý sa nachádza južne od stredu planéty. Snímky, podobne ako tie z prvého, januárového preletu sondy, dokazujú, že povrch Merkúra tvarovala sopečná aktivita.
V súčasnosti je zmapovaných približne 95 percent povrchu Merkúra. „Je vzrušujúce, že už máme skoro globálnu perspektívu,“ povedal pre National Geographic Sean Solomon, šéf výskumného tímu misie. Pochopenie procesov na tejto planéte by pritom malo viesť k objasneniu niektorých aj na našej vlastnej planéte. Vedci dokonca hovoria, že Merkúr je rosettskou doskou Slnečnej sústavy.
Doska pomohla Champollionovi rozlúštiť egyptské hieroglyfické písmo. Poznanie Merkúra zase fungovanie a vznik Slnečnej sústavy.
Pozemský satelit Merkúra
Doteraz okolo Merkúra letela len sonda Mariner 10. Planétu obletela trikrát, naposledy 16. marca 1975, potom sa vydala k Slnku a vedci s ňou stratili kontakt. Trikrát by mal Merkúr obletieť aj Messenger.
Po treťom prelete v septembri 2009 sa však vedci pokúsia sondu „zaparkovať“ na obežnej dráhe planéty. Ak sa všetko podarí, bude tak 18. marca 2011 a Messenger sa stane prvou umelou družicou Merkúru.
Fakty o Merkúre
Vzdialenosť od Slnka: 57 909 176 km.
Rovníkový priemer: 4879,4 km.
Nemá mesiace.
Merkúr skúmali len sondy Mariner 10 a Messenger.
Pre starých Grékov predstavoval bohov Apolla a Hermesa.