BRATISLAVA. Premiér Robert Fico stojí pred vážnym problémom. Po politických rizikách, ktoré prinesie prípadné zdražovanie pri prechode na euro, ho čaká riešenie vplyvov finančnej krízy. Tá sa Slovensku určite úplne nevyhne a na rozdiel od eura sa na túto situáciu nemohla vláda vopred pripraviť.
Znížiť sa môžu príjmy štátu a spomalí sa ekonomika. V tejto situácii by neprekvapilo zvýšenie nezamestnanosti – najmä v oblastiach najcitlivejších na ekonomické výkyvy, kam patrí automobilový priemysel. Už len zvýšenie nezamestnanosti by mohlo nabúrať plánované príjmy do rozpočtu a naopak zvýšiť výdavky Sociálnej poisťovne. Premiér by tak mohol mať v štátnej kase menej peňazí, ako očakával.
Menej na rozdávanie
Predseda vlády pritom plánuje na budúci rok i na volebný rok 2010 veľké výdavky. V súvislosti s eurom chce o pol roka skôr valorizovať dôchodky, zachová vianočný príspevok pre penzistov. V plánoch do roku 2010 sú aj investície označované ako priority – najmä budovanie ďalších úsekov diaľnic.
Vláda zároveň musí plniť striktné kritériá spojené s eurom. Tie neumožňujú vysoký deficit verejných financií a vysokú infláciu.
Kríza však má aj priamy psychologický efekt na ľudí. Jej dôsledky – zlyhávanie podnikov či bánk, alebo vyššia nezamestnanosť, môžu vyvolať pocit, že vláda situáciu nezvláda a kríze nedokáže efektívne čeliť. Smer, HZDS a SNS podporuje značná časť voličov citlivých na ekonomické výkyvy – najmä zamestnanci, dôchodcovia, ľudia z ekonomicky priemerných či slabších oblastí.
V USA už politikom škodí
V Spojených štátoch ekonomické problémy výrazne zasahujú aj do predvolebného súboja medzi demokratom Barackom Obamom a republikánom Johnom McCainom. Stráca McCain, ktorý patrí k táboru spájanému s mužom pri moci, teda prezidentom Georgeom Bushom a nie veľmi presvedčivo reaguje na ekonomické otázky.
Podľa šéfa agentúry Focus Ivana Dianišku popularite slovenského premiéra by krátkodobá kríza zrejme neuškodila. „V tomto prípade sa nedá povedať, čo by bolo krátkodobé – možno pár mesiacov.“ Imunitu predsedu vlády analytik vysvetľuje aj tým, že sa má Fico objektívne na čo vyhovoriť, keďže kríza prichádza zvonku a nespôsobil ju.
„Tým ľuďom to určite dôrazným spôsobom oznámi a oni tomu porozumejú.“ Pokiaľ by sa kríza prehlbovala, a nebodaj by padli aj banky či poisťovne, potom by si podľa sociológa mohli klásť Ficovi voliči otázky, či nie je v jeho silách situáciu zvrátiť.
Pružnejší majú väčšiu šancu
Podobný názor má politológ László Öllös. Aj on si myslí, že krátkodobé problémy popularitu Smeru alebo premiéra neovplyvní. O krátkodobosti hovorí ako o niekoľkých mesiacoch, alebo prípadne roku.
„Jeho problémy sa v takomto prípade zastavia pri tom, že budú mať problémy s rozpočtom.“
Domnieva sa však tiež, že premiér by mohol doplatiť na svoj štýl politiky, ktorá by mu mohla situáciu ešte viac skomplikovať. „Keď kríza buď kontinuálne alebo cyklicky potrvá dlhšie, bude mať problémy s tou spoločnosťou, ktorú buduje. Z finančnej krízy sa totiž efektívnejšie dostanú von tie spoločnosti, ktoré sú otvorené, keďže sú pružnejšie a ľahšie prijímajú nové riešenia.“
Fico naopak podľa Öllösa spoločnosť „uzatvára“ tým, že sa bráni nadnárodným spoločnostiam, globalizácii a vytvára obraz napätia.