Aj Slovensko chce garantovať všetky vklady v bankách. Dá sa to vôbec?
„Všetko sú to len gestá. Ak by naozaj nastal úplný krach finančného systému, tak vlády tieto garancie nebudú schopné plniť.“
Môže nastať úplný krach?
„Nemyslím si. Situácia je výnimočná tým, že vlády zvyšujú garancie nie preto, že by sa reálne zvyšovala hrozba krachu bánk, ale preto že je tu panika. Musia vydať signál, ktorý ľudí upokojí. Takýto signál navyše nič nestojí, pretože riziko, že by vlády museli tieto garancie plniť, je minimálne.“
Pribúda neplánovaných celozávodných dovoleniek v automobilovom priemysle. Aké je to vážne?
„Všetci sa snažia najprv robiť opatrenia, ktoré sú najjednoduchšie a najmenej bolestné. Firmy očakávajú, že predaje sa oslabia, tak treba znížiť výrobu. V nijakom prípade však nejde o prepúšťanie či radikálne zníženie výroby. Majú dôvod mierne zredukovať výrobu, ale nič vážne sa zatiaľ nedeje.“
Je to reakcia na vývoj v poslednom roku alebo len na čas od pádu Lehman Brothers?
„Je to reakcia na udalosti posledných týždňov. Intenzita negatívnych správ je taká veľká, že aj keby sa to hneď skončilo, tak bude trvať mesiace, kým sa ľudia upokoja úplne a začnú utrácať tak, ako predtým. Preto je jasné, že minimálne na pol roka či rok sa zníži dopyt.“
Pretože ľudia budú mať menej peňazí, alebo zmenia svoje nákupné správanie v dôsledku paniky?
„V Amerike, kde majú ľudia väčšiu časť úspor v akciách, budú mať obyčajní ľudia naozaj menej peňazí. Nebude to teda tak ako v Európe, kde v podstate len bohatí ľudia prídu o časť svojich úspor. Európske firmy budú mať vďaka menšej spotrebe v Amerike menej zákaziek. Neznamená to, že väčšina Európanov schudobnie, no ľudí bez práce pribudne. Ale negatívna nálada spôsobená katastrofickým správami bude určitý čas držať všetkých.“
Ktoré tovary podľahnú negatívnej nálade kupujúcich najviac?
„Ľudia prirodzene obmedzia kúpu tovarov dlhodobej spotreby, toho, čo nepotrebujú každý mesiac. Teda napríklad aj áut a LCD vyrábaných na Slovensku.“
Doteraz sa očakávalo, že najväčšie problémy budú mať na Slovensku v najbližšom období staré sektory, ako sú kožiarsky, obuvnícky, textilný priemysel, sklársky a drevársky priemysel. Zmenila na tom kríza niečo? Sú elektrotechnici a automobilky pre krízu ohrozené viac?
„Nie. Platí len to, že pre krízu sú ohrozené aj sektory, ktoré ťahajú slovenskú ekonomiku, nielen tie, v ktorých mnohé podniky sotva prežívali už doteraz.“
Najideálnejší scenár vývoja krízy?
„Kríza sa upokojí v krátkom čase a nespôsobí prepad predajov v Európe a USA. Nebude musieť nastať veľmi výrazná redukcia v automobilovom a LCD priemysle. Kríza navyše povedie k sprísneniu pôžičiek bánk pri financovaní projektov a banky budú oveľa opatrnejšie pri požičivaní developerom, čo sa už deje. Na Slovensku sme totiž speli k realitnej bubline. Financovali sa také projekty, ktoré sa nebudú dať predať a banky z nich môžu mať straty.“
Najhorší scenár?
„Ak by kríza znamenala hlbokú a dlhú recesiu nielen v Amerike, ale aj v Európe. Vtedy by sa prepúšťalo aj na Slovensku.“