MOSKVA, PRAHA. Miliardy dolárov, ktoré v utorok ruský prezident Dmitrij Medvedev sľúbil bankám, nepomohli. Obchody na Moskovskej burze museli byť včera opäť zastavené, sotva začali byť činné. Plnohodnotné trhy budú obnovené až v piatok.
Finančná kríza si každý deň vyhľadáva nové obete. Vo štvrtok oznámila jedna z najvýznamnejších ruských automobiliek KAMAZ (Kamský automobilový závod) obmedzenie výroby.
Zamestnanci budú chodiť do práce len štyri dni v týždni. Vedenie podniku rezolútne odmieta, že by sa pripravovalo na úplné ukončenie výroby, ale včera pripustilo, že bude znižovať platy.
Lacná ropa je problém
„Svetová finančná kríza sa môže odraziť na zníženom dopyte po nákladných autách,“ odôvodňuje posledné kroky člen vedenia Kamazu Vladimír Samojlov. Zamestnancov však zachvátila podobne panická nálada, aká už niekoľko dní ovláda ruských burzových maklérov. Okrem toho bola včera na štyri dni zastavená výroba v automobilke GAZ, ktorý vyrába dodávky Gazel.
Ani ruské developerské firmy nie sú bez problémov. Niektoré už zastavili projekty a potvrdili, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa do ničoho nového nechcú púšťať. Optimizmom nesrší ani Medzinárodný menový fond, ktorý včera zvýšil predpoveď inflácie v Rusku až na 14 percent.
Včerajšiu hystériu podporilo i to, že cena ropy je najnižšia za posledných osem mesiacov. Na Newyorskej burze stál včera barrel 87,37 dolára. Problémy už pociťujú i najväčšie ruské ropné spoločnosti Lukoil, Rosnefť, TNK-BP a Gazprom. Žiadajú štát o miliardové pôžičky. Podľa agentúry Reuter potrebujú len do konca roka na splátky zahraničných dlhov 120 miliárd dolárov.
Tvária sa, že majú na to
Ruský štát sa zatiaľ tvári veľmi sebavedome a pravdepodobne nenechá svoje najväčšie ropné firmy v ťažkostiach. Obaja ruskí vodcovia prezident Dmitrij Medvedev a premiér Vladimir Putin nepripúšťajú, že by kríza mala i vážnejšie politické dôsledky.
Dokonca sa objavili informácie o tom, že Rusko bude významnou pôžičkou zachraňovať Island. Rokovanie o kredite vo výške 4 miliardy eur údajne už prebiehajú. Ekonómovia však varujú - ruské rezervy plynú predovšetkým z ropy a plynu. Ak ropa bude naďalej cenovo klesať, bude to možno o chvíľu naopak a Moskva bude o finančnú injekciu prosiť zahraničie.
Autor: Agentúra Epicentrum