BRATISLAVA. Životné poistenie zatiaľ pokles záujmu klientov v súvislosti s finančnou krízou nezaznamenalo.
Analytička Next Finance Markéta Šichtařová to odôvodňuje tým, že životné poistenie nie je investíciou v pravom slova zmysle a je aj menej citlivé na výkyvy na finančných trhoch. „Drobný odlev klientov však zrejme aj pri ňom budeme pozorovať,“ dodala.
Necítia paniku
Slovenská asociácia poisťovní informácie o vývoji na trhu so životným poistením za obdobie posledných troch týždňov nemá. No oslovené poisťovne nijakú paniku nepotvrdzujú.
„Kríza nám hromadné vypovedanie zmlúv nespôsobila,“ povedala Jana Tarčáková Janičová z poisťovne AXA. Podľa Lucie Muthovej, hovorkyne Alllianz – Slovenskej poisťovne, neklesol záujem o životné poistenie ani v tejto poisťovni.
V klasických životných poisteniach možno poistku zrušiť iba požiadaním o výplatu takzvanej odkupnej hodnoty. Podľa analytika spoločnosti AWD Pavla Ďurkoviča určuje odkupnú hodnotu nielen vývoj investície, ale aj stav uhradenia nákladov spojených s poistením.
Rýchlosť môže byť drahá
„Odkupná hodnota je v prvých rokoch poistenia nulová a neskôr spravidla nižšia ako zaplatené poistné, tvrdí Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní.
Až v druhej polovici poistnej lehoty podľa analytika AWD môže byť vyššia ako zaplatené vklady. „V prípade zrušenia poistky v čase poklesu finančných trhov bude odkupná hodnota ešte nižšia,“ varuje Ďurkovič.
Uvážlivosť a trpezlivosť odporúča Žáková aj majiteľom investičných životných poistiek, pri ktorých sa časť poistného investuje. Tento produkt totiž tiež počíta s dlhodobým zhodnocovaním investície.
Aj tu platí, že časť zaplateného poistného ide na krytie konkrétneho rizika klienta a to by zrušením poistnej zmluvy stratil. (den)