BRATISLAVA. Predstavme si, že by niektorá banka skrachovala. Chránené vklady by občanom vyplácal Fond ochrany vkladov prostredníctvom bánk, ktoré by boli na to určené.
„Každému vkladateľovi sa vypočíta jeho okamžitá pozícia. Spočítajú sa jeho vklady v banke vrátane úrokov z nich a znížia sa o výšku záväzkov klienta, napríklad o nesplatenú časť úveru,“ povedal šéf fondu Rudolf Šujan.
Vklady sa vyplácajú v hotovosti alebo prevodom na účet v banke, ktorú si klient vyberie.
Čo by sa však stalo s úverom, ktorý klient nestihne splatiť? V úverových podmienkach bánk nie je podľa Miroslavy Mitkovej z Hypocentra špeciálne upravený prípad, čo by sa stalo s hypotékou, ak by banka teoreticky skrachovala.
„Vo všeobecne platí, že nesplatené záväzky sa od vyhlásenia konkurzu až do jeho ukončenia považujú za splatné,“ povedala advokátka a správkyňa konkurznej podstaty Jana Lenková.
Cieľom konkurzu je totiž získať čo najväčší majetok úpadcu, v tomto prípade by to bola banka, aby sa uspokojili pohľadávky veriteľov.
Hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová včera uviedla, že zákon o konkurze dáva konkurznému správcovi priestor na hľadanie možností predaja časti banky. Ak by k tomu pristúpil, pre klienta by to znamenalo, že by úver splácal naďalej podľa pôvodne dohodnutého splátkového scenára.
Autor: of