BRATISLAVA. Keď pred niekoľkými rokmi skrachovala AG banka, Slovenská kreditná banka, Dopravná banka a Devín banka, pocítili to aj klienti iných bánk. Finančným domom sa totiž zdvihol príspevok do Fondu na ochranu vkladov. „Nie je to žiadnym tajomstvom. Klienti to negatívne pocítili na úročení vkladov, poplatkoch za transakcie na bežnom účte a čiastočne aj na úročení úverov,“ povedal šéf Symsite Research Vladimír Dohnal.
Priznávajú to aj banky. „Podobne ako ostatné náklady banky aj odvody do Fondu ochrany vkladov zohľadňujeme v našej obchodnej stratégii,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Banky dnes odvádzajú na špeciálny účet v Národnej banke podstatne menej. Každý štvrťrok je to 0,05 percenta z objemu chránených vkladov. No v súčasnosti sú ešte vklady klienta chránené do 90 percent ich výšky, maximálne do 20tisíc eur (602,5tisíca korún). Vláda včera rozhodla, že garancia za vklady bude neobmedzená.
„Niečo to bude stáť. Môže to znamenať väčšiu záťaž pre banky a v konečnom dôsledku pre klientov bánk či už na strane úverov, alebo vkladov,“ povedal včera bývalý guvernér Národnej banky Marián Jusko.
Štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír včera povedal, že v tomto momente nepovažuje za rozumné zaťažovať bankový sektor ďalšími poplatkami. „Takáto úprava nie je dôvod na to, aby sa zvýšil príspevok bánk do Fondu ochrany vkladov,“ potvrdil včera aj šéf fondu Rudolf Šujan, ktorý o zvyšovaní príspevkov rozhoduje.
Ku koncu júna spadalo v bankách pod ochranu 570 miliárd korún z celkového objemu 1,04 bilióna korún vkladov. Ročne do fondu pribudne miliarda korún. Fond si podľa Šujana v prípade potreby môže na výplatu vkladov zobrať úver od komerčnej banky, Národnej banky alebo ministerstva financií.
Autor: of