Deň pred zásahom v jeho sídle v Trenčianskych Tepliciach u neho sedel „človek, ktorý zastupoval americkú vládu v Moldavsku“. Po odchode od Mečiara ho vraj zastavila slovenská polícia. „Donútili ho vystúpiť z auta, ruky na kapotu, urobili mu dokonalú osobnú prehliadku, prehľadali mu všetko, čo má v kufri, a hľadali, či tam nepreváža nejaké zbrane alebo tajné materiály,“ povedal Mečiar.
Mediálne informácie o zákroku údajne predsedu HZDS viedli k záveru, že sa stretol „s jedným z bývalých funkcionárov USA, ale vplyvovou osobou“. Ten mu povedal, že to, čo sa stalo, je dôvodom na uchádzanie sa o politický azyl na území USA. Podľa Mečiara v podobnom duchu sa rokovalo aj so Žiakom. „Kroky proti nemu mohli byť dôvodom na poskytnutie azylu. Rokovanie a rozhovor o tom bol, žiadosť som nikdy nepodal,“ povedal Mečiar. Žiadosťou o politický azyl a svojím odchodom by, ako hovorí, poškodil povesť tejto vlády, a považuje to za ústup a priznanie porážky. „Preto som také riešenie neprijal vtedy a neprijmem ho ani teraz. Je mi súdené s touto krajinou a v tejto krajine žiť, znášať jej osud a znášať i zodpovednosť za historické rozhodnutia a chyby, ktoré som urobil. Napokon, zhodnotenie diela vyžaduje odstup 50 rokov,“ dodal Mečiar.
O informácie o zásahu polície voči predstaviteľovi americkej vlády po odchode od Mečiara sme včera požiadali aj Jozefa Sitára z ministerstva vnútra. Ten pre SME povedal, že o akcii nevie, ale pokúsi sa ju preveriť. Dodal však, že polícia diplomatické vozidlá nezastavuje, dokonca nemá právo ani požiadať diplomata, aby z auta vystúpil. Preto podobný zásah predbežne vylúčil.
Hovorca americkej ambasády na Slovensku informáciu o ponuke na azyl odmietol už dávnejšie.
(wm)