Nedeľa, 29. marec, 2020 | Meniny má Miroslav
NÁVŠTEVA JÁNA CHRBETA V PEZINKU VRÁTILA NA SCÉNU INICIÁTORA SKLÁDKY

Minister obišiel aktivistov

Minister si mal vypočuť výhrady Pezinčanov. Na skládku prišiel v sprievode jej zástancov.

Minister Ján Chrbet si pozrel pezinskú skládku aj s mužom, ktorý ju vymyslel a teraz sa od nej dištancuje.Minister Ján Chrbet si pozrel pezinskú skládku aj s mužom, ktorý ju vymyslel a teraz sa od nej dištancuje. (Zdroj: SME – MICHAL PIŠKO)

PEZINOK. Minister životného prostredia Ján Chrbet sa včera prišiel pozrieť do Pezinka na výstavbu spornej skládky odpadu.

Reagoval tak na minulotýždňový prísľub premiéra Roberta Fica pezinským aktivistom, že minister príde na miesto, aby „to nebolo iba o podkladoch, ktoré dostane od svojich zamestnancov, ale aj o podkladoch, ktoré mu dajú predstavitelia mesta Pezinok a ľudia, ktorí sú proti tejto skládke“. Ministerstvo totiž v týchto dňoch rozhoduje o podnete aktivistov, či bolo povolenie skládky zákonné.

Minister však aktivistov, ktorí zozbierali tisíce podpisov pod výzvu premiérovi a podali aj podnet na ministerstvo, na obhliadku miesta neprizval. Naopak, na stavbe ho sprevádzal žiadateľ o výstavbu skládky Ján Man starší a jeho hostia – traja starostovia, ktorí výstavbu skládky podporujú. Z odporcov si minister prizval len primátora Pezinka Olivera Solgu.

Man sa vracia

Man, ktorý vo februári previedol práva na výstavbu skládky na spoločnosť Westminster Brothers, sa odvtedy tvári, že so skládkou nemá nič spoločné. Včera Chrbeta na mieste presviedčal o výhodách skládky.

„Pán Man je majiteľom tehelní, na ktorých území skládka je. Títo páni ma len sprevádzali. To, čo si hovoria medzi sebou, ma v tomto štádiu nezaujíma,“ vysvetľoval Chrbet.

„Na základe čoho ste prišli na to, že ja sa o tento problém intenzívne zaujímam? Vy si myslíte, že ak vie niekto povedať informáciu, že je hneď zainteresovaný v danej veci,“ pýtal sa novinárov Man. Zároveň informoval, že skládka je postavená na „šesťdesiat percent a skolaudovaná by mala byť do polovice decembra“.

Westminister Brothers do mája zastupovali Manovi obchodní parteri, potom, čo na to upozornil denník SME, prebral vystupovanie v mene firmy podnikateľ Marián Kočner. Územné rozhodnutie pre skládku vydal Krajský stavebný úrad pod vedením Manovho syna a nominanta Smeru Jána Mana mladšieho. Ten zároveň vlastní pozemok pod skládkou.

„V tomto okamihu sa mi to javí, že 8665 občanov vybavilo stretnutie pána ministra s Jánom Manom starším,“ povedal Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.

Hovorca ministerstva Peter Višváder popoludní poslal médiám stanovisko, v ktorom „minister odmieta podsúvané informácie, že sa nechcel stretnúť s aktivistami“.

Objektívny minister

„V tejto fáze rieši problém ako predstaviteľ nezávislého orgánu, ktorý musí rozhodovať objektívne, a preto v správnom konaní nemôže byť ovplyvňovaný jednou alebo druhou stranou,“ napísal Višváder.

Proti stretnutiu nemá výhrady ani premiér Fico. „Primátor Pezinka patrí medzi najrazant­nejších odporcov skládky, takže niet pochýb o tom, že ministrovi poskytol všetky potrebné informácie a argumenty,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová.

Povoľovanie skládok zaujalo aj Brusel

Európska komisia podozrieva Slovensko, že siaha na práva občanov chrániť zdravie a životné prostredie.

Európska komisia začala vyšetrovať Slovensko pre porušovanie niektorých základných práv. Únia nám vyčíta, že občania a združenia nemajú možnosť zúčastňovať sa na úradnom povoľovaní aktivít s vplyvom na zdravie a životné prostredie.

S vylúčením verejnosti

Aktivistov napríklad z povoľovania ťažby, stavby elektrární, skládok či diaľnic vylúčili zmeny v zákonoch o ochrane prírody a o urýchlení výstavby diaľnic. Novely prešli parlamentom na návrh vlády a koa­ličných poslancov.

Komisia nám vytýka, že zákony zrušili združeniam možnosť byť účastníkmi úradného povoľovania. To je prípad ťažby uránu v Jahodnej či výstavby elektrárne v Trebišove. Komisia tiež namieta, že jednotliví zasiahnutí občania často nemajú možnosť sa povoľovania zúčastniť. „Je to napríklad prípad skládky v Pezinku. Pri jej povoľovaní boli vylúčení všetci občania a zostal iba investor. Úrad totiž tvrdil, že nikto nemôže byť skládkou zasiahnutý,“ povedal právnik Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia.

Ministerstvo čaká

„Začiatok infridgementu znamená, že komisia našla na sťažnosti niečo, čo je porušením európskej legislatívy,“ povedal Ladislav Miko, riaditeľ Odboru ochrany prírodných zdrojov v Európskej komisii

Ministerstvo životného prostredia, ktoré má list od komisie dostať, včera o záujme Bruselu nevedelo. „Nedostali sme ho. Reagovať budeme až keď to budeme mať na papieri,“ povedal hovorca rezortu Peter Višváder.

V prípade, že Slovensko odpovie na výhrady Bruselu nedostatočne a neprijme požadované zmeny, môže sa prípad dostať až pred Európsky súdny dvor. Komisia už jeden infridgement voči Slovensku vedie pre ťažbu v Tichej a Kôprovej doline. Tento prípad stále nie je uzavretý.

(juk)
Dôležité rozhodnutie zmizlo zo spisu

Krajský prokurátor popísal dokument, ktorý mal zastaviť výstavbu skládky. Ten už neexistuje.

V kauze pezinskej skládky sa zrejme stratilo závažné rozhodnutie v prospech jej odporcov.

V májovom stanovisku Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktoré si na popud premiéra Roberta Fica vyžiadalo ministerstvo životného prostredia, sa totiž spomína dnes neexistujúce rozhodnutie Ústredia inšpekcie životného prostredia, ktoré malo byť v tom čase v spise. Rozhodnutie ústredia malo rušiť pôvodné povolenie skládky podriadeným bratislavským inšpektorátom životného prostredia a vrátiť mu vec na „nové prerokovanie“. Prokurátor René Vanek v stanovisku upozorňuje, že toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale konštatuje, že „sa javí ako zákonné“.

„Postup príslušných orgánov budem sledovať a budem Vás informovať,“ napísal Vanek ministrovi.

Ďalší vývoj však Vanek už nesledoval. „Generálna prokuratúra si v tomto prípade vyhradila právo rozhodnúť,“ povedal televízii Markíza. Včera nezdvíhal telefón.

V júnovom stanovisku generálnej prokuratúry sa už zrušujúce rozhodnutie inšpekcie nespomína. Prokurátor generálnej prokuratúry Ľuboš Bunčiak len konštatuje, že na porušenie zákonov zo strany úradov neprišiel.

Rozhodnutie sa už nenachádza ani v spise inšpekcie, ktorá napokon v auguste rozhodla presne opačne a výstavbu skládky odobrila.

Inšpekcia stratené rozhodnutie komentovať nechce. „My sme vydali iba jedno rozhodnutie a viac sa k tomu nebudeme vyjadrovať,“ povedal jej hovorca Michal Štefánek.

Hovorkyne generálnej prokuratúry včera celé popoludnie nezdvíhali telefóny, nerea­govali ani na písomnú žiadosť o stanovisko.

Právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová sa domnieva, že „zrejme napokon prevládol záujem povoliť skládku nad záujmom vydať zákonné rozhodnutie“.

(mp)

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 2. "Škoda riskovať!"
 3. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 4. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 5. Nestarnú, ale dozrievajú
 6. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 7. Expert radí: Najväčším nepriateľom pri investovaní sú emócie
 8. Madeira je rajom pre milovníkov prírody
 9. KORONAVÍRUS: Päť rád na bezpečné bankovanie
 10. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám?
 1. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 2. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 3. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 4. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 5. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
 8. Quarantine reading: Explore Slovakia from home
 9. Do seniorov sa oplatí investovať
 10. Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 39 815
 2. "Škoda riskovať!" 15 619
 3. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 13 970
 4. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 12 213
 5. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 12 046
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 894
 7. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 9 926
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 9 869
 9. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 544
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 837