MOGADIŠO, BRATISLAVA. Metropola Somálska sa mení na mesto duchov. V jej uliciach znie streľba, kedysi pompézne budovy z čias talianskej kolonizácie sú v ruinách a hlavné mesto opúšťa čoraz viac jeho obyvateľov.
„Už nemáme nádej a myslím si, že toto je koniec Mogadiša,“ povedala agentúre AFP Fatuma Kassimová, matka siedmich detí. Zbalila to najpotrebnejšie a pripojila sa ku kolóne ľudí, ktorá smerovala preč z mesta.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch označila situáciu v krajine za najviac ignorovanú tragédiu vo svete. O Somálsku sa síce píše, ale skôr pre časté únosy lodí, ktoré v jeho vodách podnikajú somálski piráti. Ak by sa však takto bojovalo v Gruzínsku alebo v Libanone, bola by to správa dňa.
Exodus Somálčanov
V uliciach Mogadiša pokračujú ostré prestrelky medzi islamskými ozbrojencami a vládnymi jednotkami, ktorým pomáhajú vojaci Africkej únie.
Svoje domovy opustilo pre posledné násilie, na ktoré doplácajú aj civilisti, už 37tisíc ľudí. Tento rok pribudlo v Somálsku 870tisíc utečencov.
OSN tvrdí, že Mogadišo opustila polovica jeho obyvateľov. „Sú to najhoršie boje od nasadenia jednotiek Africkej únie,“ citoval turecký denník Haber miestneho obyvateľa Faraha Hassana.
Islamskí povstalci v pondelok pri útoku na Prezidentský palác zasiahli mínometnými granátmi aj rušné trhovisko Bakara. Zabili najmenej sedemnásť civilistov.
OSN v Somálsku zlyhala
V spoločnom vyhlásení 52 charitatívnych organizácií obvinilo medzinárodné spoločenstvo, že úplne zlyhalo s ohľadom na civilné obyvateľstvo. Zároveň vyzvali bojujúce strany, aby umožnili prístup humanitárnym pracovníkom do postihnutých oblastí.
„Za posledných deväť mesiacov sa pre humanitárnych pracovníkov výrazne zvýšili hrozby od ozbrojencov. Ide o vraždy, únosy, kradnutie humanitárnej pomoci,“ povedala Andrea Pattinsonová z organizácie Oxfam portálu Voice of America.
Od začiatku roka zabili povstalci 24 humanitárnych pracovníkov, viac než desiatich uniesli. Radikálna islamská skupina Šabáb, ktorá sa prihlásila aj k pondelkovému útoku, varovala humanitárne organizácie, aby nezasahovali do diania v krajine.
Sedemnásť rokov bez vlády
Najnovší konflikt je pokračovaním bojov medzi medzinárodne uznanou vládou, podporovanou susednou Etiópiou a Spojenými štátmi a ozbrojenými povstalcami, prevažne islamistami a nacionalistami.
Tí spolu s vplyvnými obchodníkmi vyhnali v roku 2005 súperiace vojnové klany z hlavného mesta a ujali sa vlády. Na konci roku 2006 ich z Mogadiša vytlačila etiópska vláda, ktorá za podpory Washingtonu dosadila v krajine nový kabinet.
Od pádu vlády prezidenta Siada Barrého v roku 1991 nemalo Somálsko efektívnu centrálnu vládu. Islamisti, ktorí ovládli krajinu v roku 2005, sa snažili zaviesť v Somálsku právo šaría a Biely dom ich obviňoval z kontaktov na alKáidu.
Nový prezident Abdullahi Yusuf Ahmed nedokáže sám radikálom vzdorovať. V marci minulého roku Africká únia vyslala do Somálska 2000člennú mierovú misiu. „Potrebujeme viac vojakov, viac vybavenia a politickej podpory,“ povedal pre BBC veliteľ misie, majorgenerál Francis Okello. OSN sa však do Somálska zatiaľ nechystá.
![]() |
![]() |